Disproporcionēšanās

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Disproporcionēšanās ir ķīmiska reakcija, kuras laikā vienas vielas molekulas reaģē savā starpā, rodoties divu citu vielu molekulām. Parasti notiek reakcijas izejvielas vienlaicīga oksidēšanās un reducēšanās. Saskaņā ar IUPAC tas ir divu veidu process, taču jebkurā gadījumā tas pieder pie oksidēšanās-reducēšanās reakcijām.

Pirmais paveids[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Divu vienādu daļiņu reakcija, kurā rodas divas dažādas daļiņas. Piemērs ir Kanicaro reakcija.

Cannizzaro reaction mechanism v1.svg

Vēl viens plaši pazīstams piemērs ir brīvo radikāļu disproporcionēšanās, kura bieži notiek radikāļu polimerizācijas procesā kā viena no reakcijas ķēdes trūkšanas reakcijām (pazūd brīvie radikāļi). Piemērā ir parādīts polimetilmetakrilāta sintēzes posms.

Termination - disproportionation.png

Mazāk stingri šo terminu lieto jebkuru divu reakcijas vidē esošo radikāļu reakcija ar ūdeņraža atoma pārnesi, kuras rezultātā rodas viena divkārša un viena vienkārša saite.

Alkoxy radical disp inline.svg

Otrais paveids[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apgriezeniska vai neapgriezeniska pāreja, kurā viela ar kāda tās sastāvā esošā elementa noteiktu oksidēšanas pakāpi reaģē, veidojot divas vielas, kurās šim elementam ir dažādas oksidēšanās pakāpes (augstāka un zemāka par sākotnējo). Piemērs ir joda disproporcionēšanās sārmainā vidē par jodīda un jodāta joniem.

Apgriezenisks process ir koproporcionēšanās, kad no divām vielām ar atšķirīgu viena un tā paša elementa oksidēšanas pakāpi veidojas viena viela ar elementa oksidēšanas pakāpi, kas atrodas starp sākotnējām oksidēšanas pakāpju vērtībām.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]