Pāriet uz saturu

Elena Makartūra

Vikipēdijas lapa
Elena Makartūra
Ellen MacArthur
Elena Makartūra
Personīgā informācija
Dzimusi 1976. gada 8. jūlijā (48 gadi)
Valsts karogs: Apvienotā Karaliste Votstendvela, Dārbišīra, Anglija, Apvienotā Karaliste
Dzīves vieta Valsts karogs: Anglija Kouza, Vaita, Apvienotā Karaliste
Pilsonība angliete

Elena Patrīcija Makartūra (angļu: Ellen Patricia MacArthur, dzimusi 1976. gada 8. jūlijā) ir angļu burātāja no Votstendvelas, Dārbišīras grāfistes. Plašākai sabiedrībai viņa ir pazīstama, kā labākā garo distanču burātāja, kura 2005. gada 7. februārī uzstādīja rekordu pasaules apbraukšanas ātrumā. Pēc šī brauciena Elenai Makartūrai tika piešķirts Dāmas tituls, kas, salīdzinot ar vīriešu tituliem Anglijā, ir līdzvērtīgs Bruņinieku titulam. Tādēļ nereti viņu dēvē arī par Dāmu Elenu Patrīciju Makartūru.

Rekordi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Elenai Makartūrai pieder rekords pasaules apkuģošanas ātrumā. Viņa apkārt zemeslodei apkuģoja 71 dienā, 14 stundās, 18 minūtēs un 33 sekundēs. Iepriekšējais rekords piederēja francūzim Fransisam Žojonam, kurš šo ceļojumu veica gandrīz 73 dienās.

Viņas rekordbrauciens sākās no Biskajas līča Francijas ziemeļu piekrastē 2004. gada 28. novembrī, un tās maršruts šķērsoja visus meridiānus. Lielākā māksla bija kuģot, cik vien iespējams tuvu Dienvidpolam, nesaduroties ar aisbergiem.

Šo ceļojumu Elena Makartūra veica 24 metrus garā trimarānā B&Q/Castorama, kurš bija būvēts speciāli kuģošanai sevišķi bargos laikapstākļos.

Šī jahta bija pielāgota braucienam vienatnē, kas nozīmē, ka Elena Makartūra ne reizi nedrīkstēja iemigt ilgāk par 20-30 minūtēm. Kā viņa pati atzīst, tad šis brauciens ir bijis viņai grūtākais, kāds viens ir bijis. Brauciena beigās ceļotāja nonāca pilnīgā spēku izsīkumā, kā arī viņa brauciena laikā bija guvusi nopietnas traumas, rāpjoties mastā, un applaucējusies ar verdoša ūdens tvaikiem. Turklāt pāris reižu viņas vadītais kuģis gandrīz uzskrēja virsū vaļiem.

2005. gada 7. februārī viņa atgriezās Biskajas līcī, kur viņa sāka savu braucienu, uzstādot jaunu rekordu pasaules apkuģošanas ātrumā. Nākamajā dienā, 8. februārī viņa atgriezās Anglijā, kur viņu sagaidīja kā nacionālo varoni.

Interesanti fakti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]