Filips II (Maķedonija)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Maķedonijas Filipa II profils uz monētas

Filips II (grieķu: Φίλιππος; 382-336 p.m.ē.) bija Maķedonijas valdnieks, Aleksandra Lielā tēvs.

Filipa II laikā sākās strauja Maķedonijas saimnieciska un militāra attīstība, lielā mērā pateicoties dažādām inovācijām un labi organizētai valsts pārvaldei. Ievērojams ar to, ka reorganizēja karaspēku, ieviešot falangu, kas konkrētajā laika posmā bija efektīvākā kājnieku kaujas taktika.

Maķedonija 20 gadu ilgos karos bija attīstījusi ne tikai augstu militāru prasmi, bet arī politisku izveicību. Lai nostiprinātu savu varu Filips II bija pielietojis visdažādākos līdzekļus: aneksiju, precības, korupciju, kukuļošanu, sabotāžu.

Ar šīm metodēm citu pēc cita Filips neitralizēja galvenos pretiniekus un ieguva sabiedrotos. Pēc viņa iniciatīvas 338. g. p.m.ē. tika sasaukta hellēņu valstu pārstāvju kopsapulce, kas, pakļaujoties Maķedonijas militārajam potenciālam un pieaugušai politiskai ietekmei, atzina to par vadošo valsti, bet Filipu II par visu polišu karaspēku virspavēlnieku. To veicināja arī saasinājušās politiskās un sociālās problēmas Balkānu pussalā.

337. g. p.m.ē. hellēņu valstu pārstāvju kopsapulce pieteica karu Persijai. 336.g. p.m.ē., esot pašā varas zenītā, Filipu II nogalināja atentātā, kura organizatore bija viņa laulātā draudzene, Epīras princese Olimpija.

Filipa II troni mantoja viņa dēls Aleksandrs Lielais, kuram tobrīd bija 20 gadu. Aleksandru varēja uzskatīt par jau pieredzējušu karavadoni — gan tēva uzraudzībā, gan patstāvīgi viņš jau bija piedalījies daudzās kaujās, sekmīgi apguvis stratēģiju.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]