Pāriet uz saturu

Gajānas dolārs

Vikipēdijas lapa

Gajānas dolārs (angļu: Guyana Dollar) ir Gajānas nacionālā valūta kopš 1839. gada 29. janvāra. Starptautiskais apzīmējums ir G$ un GYD.

Mūsdienās apgrozībā esošās banknotes ietver nominālus 20, 50, 100, 500, 1000 un 5000 G$, savukārt monētas ir pieejamas 1, 5, 10 un 100 G$ vērtībā. Vērtību ietekmē galvenokārt ar valsts ekonomikas attīstību, kas balstās uz dabas resursiem, piemēram, zeltu, boksītu, cukurniedrēm un nesen atklātajām naftas atradnēm.

Valūtu regulē Gajānas Banka (Bank of Guyana).

Pirms Gajānas dolāra ieviešanas reģionā izmantoja dažādas valūtas, kas atspoguļoja kolonizācijas vēsturi. Gajānas teritorija sastāvēja no trim galvenajām kolonijām — Britu Gajānas, Nīderlandes Gajānas (Berbice, Demerara un Essequibo) un Francijas kolonijām. 17. un 18. gadsimtā holandieši, kas kontrolēja šo teritoriju, izmantoja Nīderlandes guldeņus kā galveno norēķinu līdzekli. Briti ieguva kontroli pār teritoriju 1814. gadā, bet oficiāli to pārvērta par Britu Gajānu 1831. gadā. Lai veicinātu tirdzniecību ar britu kolonijām un Eiropu, 1839. gada 29. janvārī tika pieņemts lēmums ieviest Gajānas dolāru, kas aizstāja Nīderlandes guldeņus.

Sākotnēji Gajānas dolārs tika piesaistīts Britu sterliņu mārciņai, kas nozīmēja, ka tā vērtība tika noteikta pēc britu valūtas kursa. Šī prakse palīdzēja stabilizēt valūtu un veicināja uzticību jaunajai maksāšanas vienībai. 1935. gadā Lielbritānija ieviesa Britu Karību dolāru, kas tika izmantots vairākās kolonijās, tostarp Britu Gajānā. Kad Gajāna 1966. gadā ieguva neatkarību no Lielbritānijas, tā izveidoja savu centrālo banku, kas sāka emitēt neatkarīgu Gajānas dolāru. 1975. gadā valūta tika pilnībā atsaistīta no Lielbritānijas mārciņas un kļuva par neatkarīgu nacionālo valūtu.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]