Hipogalaktija un agalaktija

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Hipogalaktija ir pazemināts piena izslaukums, bet agalaktija ir piena sekrēcijas pilnīga pārtraukšanās. Šādu diagnozi uzstāda, kad tesmenī un pienā neatrod citoloģiskas pārmaiņas, ir tikai piena sekrēcijas traucējumi. Abas šīs parādības var būt dažādu tesmeņa slimību simptomi.

Cēloņi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Fizioloģiski hipogalaktija un agalaktija novērojama laktācijas beigās, meklēšanās laikā, kā arī veciem dzīvniekiem. Hipogalaktija un agalaktija parasti ir parasti ir funkcionālas dabas. Tās novērojamas pēc dzīvnieku trūcīgās, nesabalansētas ēdināšanas (olbaltumu, ogļhidrātu, tauku, minerālvielu un vitamīnu trūkums), slaukšanas kļūdām,  (neregulāra, nepilnīga izslaukšana), cietstāvēšanas laika saīsināšanas vai neaizlaišanas ciet, abortiem, turēšanas un kopšanas kļūdām, dažādām hroniskām un smagām akūtām citu orgānu slimībām, dažādiem iekšējās sekrēcijas dziedzeru un nervu sistēmas traucējumiem. Pirmpienēm šo patoloģiju novēro tad, ja tiem ir iedzimta piena dziedzeru nepietiekoša attīstība.

Klīniskās pazīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēkšņi vai pamazām bez redzamiem cēloņiem laktācijas laikā samazinās vai pilnīgi apstājas piena serecēšaana. Tesmenī patoloģisko pārmaiņu nav, ari pienā nav ievērojamas izmaiņas.

Ar laiku notiek tesmeņa apjoma samazināšanās.

Prognoze uzmanīga, jo piena izslaukums atjaunojas tikai tad, ja tesmenī vai visā organismā nav nopietnu morfoloģisku pārmaiņu. Parasti izslaukums atjaunojas nākamajā laktācijā.

Ārstēšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

·        Iespējamo cēloņu novēršana.

·        Uzlabo dzīvnieka ēdināšanu, turēšanu, kopšanu un ekspluatāciju.

·        Ārstē primārās slimības.

·        Izēdina vairāk sulīgas barības, sakņu, dod koncentrēto barību.

·        Regulāri rūpīgi slauc un masē tesmeni.

·       leteiktā hormonālā terapija — gonadotropie, estrogēnie hormoni ir mazefektīvi, tāpat mazefektīvi ir dažādi piena dzenošie pulveri.