Informācijas piramīda
Izskats
Informācijas piramīda, arī datu, informācijas, zināšanu un gudrības hierarhija jeb DIKW modelis, ir struktūra, kas organizē dažādus informācijas veidus hierarhiskā veidā no pamata datiem līdz gudrībai. Šī piramīda palīdz izprast, kā neapstrādāta informācija tiek pārveidota un izmantota, lai iegūtu nozīmīgu un vērtīgu izpratni.
Hierarhija
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Dati (Data): Tas ir piramīdas pamats. Dati ir neapstrādāti fakti un skaitļi, kas nav organizēti vai strukturēti un nav konteksta. Piemēram, atsevišķi skaitļi vai mērījumi bez saistībām.
- Informācija (Information): Nākamais līmenis ir informācija, kas iegūta no datiem, pievienojot tiem kontekstu vai struktūru. Tas nozīmē, ka dati tiek sakārtoti, apkopoti un interpretēti tā, lai tie būtu nozīmīgi un lietderīgi. Piemēram, datu apkopojumi, ziņojumi vai tabulas.
- Zināšanas (Knowledge): Zināšanas ir informācija, kas tiek papildināta ar izpratni, pieredzi vai praksi. Tas ir nākamais līmenis, kurā informācija tiek interpretēta, analizēta un izmantota, lai pieņemtu lēmumus. Piemēram, analītiski ziņojumi, eksperta vērtējumi.
- Gudrība (Wisdom): Piramīdas augšējais līmenis ir gudrība. Tas ir dziļāks zināšanu līmenis, kurā tiek saprasti un pielietoti vispārīgi principi un vērtības. Gudrība ietver izpratni par to, kā un kāpēc izmantot zināšanas noteiktās situācijās, un tā ir saistīta ar stratēģisku lēmumu pieņemšanu un ilgtermiņa perspektīvām.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Informācijas piramīda.