Intermediate eXperimental Vehicle

Vikipēdijas lapa
Intermediate eXperimental Vehicle
IXV
KA veidsIeiešanas atmosfērā demonstrators
OperatorsEiropas Kosmosa aģentūra
IzgatavotājiThales Alenia Space
Starts11.02.2015. 13:40 UTC
Starta vietaGviānas kosmiskais centrs ELA-1 Karogs: Gviāna Gviāna
NesējraķeteVega
Tīmekļa vietnehttp://www.esa.int/Our_Activities/Launchers/IXV
Orbītas elementi
Orbītas veidssuborbitāls

Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) ir Eiropas Kosmosa aģentūras kosmiskais lidaparāts ieiešanas atmosfērā tehnoloģiju pārbaudei. Tas palaists 2015. gada februārī suborbitālā lidojumā.

Kosmoplānam izmantots bezspārnu korpuss. Tā nolaišanos atmosfērā varēja kontrolēt ar diviem kustīgiem aizplākšņiem. Lidaparāta garums ir 5 m, platums 2,2 m, augstums 1,5 m. Nosēšanās paredzēta ar izpletņiem.

2012. gadā Arizonā notika virsskaņas izpletņu sistēmas izmēģinājumi. 2013. gada 21. jūnijā Vidusjūrā notika nomešanas modeļa izmēģinājumi, lidaparātu nometot no 3 km augstuma.

Lidojuma gaita[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

IXV tika palaists 2015. gada 11. februārī 13:40 UTC ar nesējraķeti Vega (lidojums VV04) no Gviānas kosmiskā centra. Tas no raķetes atdalījās 340 km augstumā. Maksimālais augstums bija 412 km. Pēc tam kosmoplāns iegāja atmosfērā un veica kontrolētu nolaišanos Klusajā okeānā.[1]

Eksperiments ar raķetes augšējo pakāpi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc IXV atdalīšanās raķetes augšējā pakāpe AVUM VV04 ar atlikušo degvielu veica manevru un sasniedza orbītu. Pēc tam veikts vēl viens manevrs, lai noietu no orbītas. Iespējams, šis eksperiments veikts, lai pārbaudītu Vega spēju ievadīt derīgo kravu ekvatoram tuvā orbītā.[2]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • IXV ESA (angliski)
  • IXV Gunter Dirk Krebs]