Kosmodroms

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kosmodroma karte

Kosmodroms (kosmoss + grieķu dromos skrejceļš) — vieta, kur notiek nesējraķešu starti kosmosā. Arī būvju un iekārtu komplekss, kas nodrošina kosmisko lidaparātu sagatavošanu lidojumam un startu.

Parasti kosmodromi izvietoti reti apdzīvotās teritorijās, jo tiem nepieciešamas plašas reķešu pakāpju krišanas zonas, kā arī lai neciestu iedzīvotāji raķešu avāriju laikā.

Kosmodromu izdevīgi iekārtot ekvatora tuvumā, un startus veikt austrumu virzienā, jo vajadzīgā ātruma sasniegšanai iespējams pilnīgāk izmantot Zemes rotāciju, ka arī bez papildmanevriem ievadīt kosmiskos aparātus orbītās ar mazu slīpumu pret ekvatoru (piem., ģeocentriskajā orbītā). Lai palaistu pavadoni polārā orbītā, nav nepieciešams ekvatora tuvums.

Galvenie kosmodroma objekti:

  • montāžas un izmēģinājumu korpusi, kuros samontē kosmiskos aparātus, nesējraķetes, savieno tos kopā un veic visas sistēmas kopīgo pārbaudi;
  • starta kompleksi, kas nodrošina kosmiskā lidaparāta nogādāšanu starta vietā, uzpildīšanu ar degvielu, pēdējo pirmslidojuma pārbaudi un startu;
  • kosmodroma vadības centrs;
  • raķešu degvielas un kosmiskās tehnikas glabātavas, pievedceļi (sauszemes, ūdens un gaisa) utt.