Irokēzu valodas

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Irokēzu valodas
Ģeogrāfiskā
izplatība
Ziemeļamerikas austrumi
Ģenētiskā
klasifikācija
Irokēzu
Atzari
ISO 639-2 iro
ISO 639-5 iro
Irokēzu valodas
Irokēzu valodu izplatība pirmskolonizācijas laikmetā.

Irokēzu valodas ir Ziemeļamerikas indiāņu valodu saime. Savu nosaukumu tā ieguva no Irokēzu savienības, kurā ietilpst vairākas šajās valodās runājošas tautas.

Mūsdienās daudzas irokēzu valodas ir izmirušas, vairākas nopietni apdraudētas. Vislabāk ir saglabājusies čeroki valoda (12 000 — 22 000 runātāju).

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vispārpieņemtā irokēzu valodu klasifikācija:

tuskaroru
notoveju (†).
  • Dienvidirokēzu atzars :
čeroku
  • Neskaidrs
Sentlorensas (†)

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sekvoja, — čeroku cilts sudrabkalis, kurš ap 1821. g. izveidoja čeroki valodai atbilstošu alfabētu.

Pie Lielo ezeru grupas pieskaitāma ap 16. gs. beigām izmirusī Sentlorensas irokēzu valoda. Šķiet, ka tā bija vairāku dialektu vai valodu grupa, kurā runāja vismaz 25 ciltis.

Irokēzu valodu saimei piederēja hūronu un ativadaronku sabiedrotie venro (Wenro, Wenrohronon). Cilts bija neliela un tā izzuda 17. gadsimta pirmajā pusē, tāpēc ziņas par venro ir ļoti trūcīgas.

Pēc 1649. gada kara ar Irokēzu savienību, izdzīvojušie huroni un petuni apvienojās viandotu ciltī. Saglabājušies materiāli ļauj tās klasificēt kā huronu un petunu valodas.

Ļoti nabadzīgas liecības saglabājušās par neitrālo un ēri konfederāciju valodām. Hūroni šīs ciltis dēvēja par Atiwandaronk, kas nozīmē "viņi kas saprot valodu", tādējādi ativandaronku valodas vēsturiski pieskaita pie hūronu grupas.

Suskvehanoku (konestogu) valoda izzuda, acīmredzot, 18. gadsimta otrajā pusē, kad baltie Pontiaka sacelšanās laikā 1763. gadā noslepkavoja pēdējos 20 suskvehanokus.

No Irokēzu savienības valodām vislabāk saglabājusies mohauku (ap 3300 runātāju), pārējās ir nopietni apdraudētas vai atrodas uz izzušanas robežas, — oneidu (160 — 500), seneku (ap 200), kaijugu (100 — 200), onondagu (65 — 115), tuskaroru (līgas sestā nācija) nopietni apdraudēta (mazāk kā 10 valodas pratēju).

Notoveju valoda izzuda labu laiku pirms 1900. gada. Ap 1820. gadu bija atlikuši tikai trīs gados vecāki šīs valodas pratēji. Meherinu indiāņi bija tuskaroru un notoveju kaimiņi, taču nav nekādu citu pierādījumu, kas ļautu tos droši pieskaitīt pie irokēzu grupas.