Mirusi valoda

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Par mirušu valodu sauc valodu, kurai vairs nav dzimtās valodas prasmes līmeņa runātāju. Parasti tas notiek, kad valoda piedzīvo valodas iznīkšanu, kad kāda valoda pilnībā tiek aizvietota ar citu valodu, kā, piemēram, koptu valoda tika aizvietota ar arābu valodu, un daudzas Amerikas indiāņu valodas tika aizvietotas ar angļu, franču, spāņu vai portugāļu valodu.

Valoda izmirst arī tādos gadījumos, kad valodai strauji attīstoties vai asimilējoties tā attīstās par atvasinātu valodu vai pat valodu saimi. Piemēram, šodien mirusī latīņu valoda ir pirmvaloda mūsdienu romāņu valodu saimei; sanskrits ir mūsdienu indiešu valodu priekštecis, senslāvu valoda — mūsdienu dienvidslāvu valodu priekštecis.

Dažos gadījumos mirusī valoda paliek lietošanā kā zinātniskā, likumdošanas vai liturģiskā valoda. Sanskrits, latīņu valoda, baznīcslāvu valoda, avesta, geeza, koptu un citas mirušās valodas turpina lietot kā svētās valodas.

Dažos gadījumos mirušās valodas tiek atdzīvinātas un turpinās kā dzīvās valodas. Viens no retajiem veiksmīgajiem piemēriem ir ivrits, kurš ilgus gadsimtus tika lietots tikai kā rituāla liturģiskā valoda, bet tika veiksmīgi atdzīvināta un šobrīd tajā ikdienā runā apmēram 7 miljoni cilvēku.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]