KDE

Vikipēdijas lapa
KDE
KDE Plasma 5.16
Izstrādātājs KDE izstrādes komanda
Stabilā versija 5.16 / 2019. gada 6. maijā[1]
Izstrādes versija 5.17
Operētājsistēma Vairākplatformu (Linux, BSD, MS Windows, Solaris, Mac OS X)
Veids grafiskā vide
Licence CC BY-SA 3.0 un GPL[2]
Tīmekļa vietne Experience Freedom!

KDE (K Desktop Environment) (IPA: /ˌkeɪˌdiːˈiː/) ir brīvās programmatūras projekts, kura mērķis ir būt efektīvai un vienkārši lietojamai darbvirsmas videi. Tā iekļauj pamata darbvirsmas funkcionalitāti un programmas ikdienas vajadzībām, kā arī rīkus un dokumentāciju izstrādātājiem šai sistēmai paredzētu lietotņu veidošanai. KDE ir virsprojekts daudzām atsevišķām programmām un mazākiem projektiem, kas izmanto KDE tehnoloģijas. Tādi ir, piemēram, Calligra, KDevelop, Amarok, K3b un citi. Šo projektu vienotu relīzi sauc par KDE SC (Software Compilation). KDE izstrādātāji ir arī speciāli izveidojuši distributīvu KDE Neon.

KDE komponentes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

kdelibs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz Qt programmatūras ietvara balstītais kdelibs ļauj izveidot programmas, kas iekļaujas KDE darba vidē un spēj darboties jebkur, kur ir pieejams kdelibs.

KWin[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

KWin ir KDE logu pārvaldnieks. Tas attēlo 3D efektus gan ar OpenGL, gan XRender dzinējiem. Pateicoties Qt bibliotēku atbalstam KWin spēj izmantot gan Native Graphics Layer, gan Raster grafikas dzinējus. Sākot ar KDE versiju 4.9.90 KWin spēj izmantot arī OpenGL 3.1 iespējas un ļauj veikt krāsu labošanu atsevišķiem programmas logiem. Atšķirībā no vairuma līdzīgu logu pārvaldnieku KWin uzmanība tiek pievērsta gan logu pārvaldības funkcionalitātei, gan 3D efektu noderīgumam nevis tikai izskatam.

Plasma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Workspace ir kopējais nosaukums grafiskajām vidēm, kādas KDE piedāvā.

Desktop[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Desktop ir nosaukums noklusētajai grafiskajai videi, kas paredzēta galddatoriem un klēpjdatoriem. To var pielāgot visdažādākajos veidos, bet pēc noklusējuma tās izkārtojums un funkcijas ir līdzīgas vairumam pazīstamajai Windows darba vides koncepcijai.

Netbook[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Netbook ir paredzēta maza izmēra portatīvajiem datoriem ar ierobežotu vietu uz ekrāna.

Citas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Plasma Workspace projekta ietvaros tiek izstrādātas arī citas grafiskās vides, kas ir pielāgotas iekārtām ar ļoti maziem vai skārniejūtīgiem ekrāniem, taču pagaidām tās netiek iekļautas galvenajā KDE SC relīzē.

Phonon[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Phonon ir KDE multimediju ietvars. Tā mērķis ir nodrošināt KDE lietotnes ar multimediju atbalstu neatkarīgi no izmantotās OS. Tam ir pieejami vismaz 5 aizmugursistēmas (backend)[3]:

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. [1]
  2. KDE TechBase:Copyrights
  3. «Phonon - Overview - KDE Projects». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2011. gada 18. decembrī. Skatīts: 2011. gada 11. decembrī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]