Kino mākslas un zinātnes akadēmija

Vikipēdijas lapa
Kino mākslas un zinātnes akadēmija
Academy of Motion Picture Arts and Sciences logo.svg
Abreviatūra AMPAS
Izveidots 1927. gada 11. maijā
Tips kinoorganizācija
Galvenā mītne Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Beverlihilsa, Kalifornija, ASV
Dalībnieki
7258 (2017)[1]
Prezidents
Deivids Rubins
Tīmekļa vietne www.oscars.org

Kino mākslas un zinātnes akadēmija (angļu: Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) ir profesionāļu organizācija, kas nodarbojas ar kinematogrāfa kustības attīstīšanu. Organizācija izveidota Kalifornijā 1927. gada 11. maijā.

Akadēmija sevī apvieno vairāk kā 6000 kinoindustrijas profesionāļus. Neskatoties uz to, ka lielākā daļa no akadēmiķiem dzīvo ASV, pievienoties akadēmijai var jebkurš kino darbinieks no visas pasaules.

Akadēmija zināma visā pasaulē ar savu ikgadējo "Oskara" balvas pasniegšanu. Bez šīs balvas vēl tiek pasniegta akadēmijas studentu prēmija un ne vairāk kā piecu kinodramaturgu apbalvošana ar "Nikola" balvu. Kā arī vada Margaritas Hērikas bibliotēku Fērbenksa vārdā nosauktā kinomākslas apmācības centrā.

Pašlaik kinoakadēmijas prezidents ir Deivids Rubins.[2]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Akadēmijas izveidi iecerēja kompānijas Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) vadītājs Luijs B. Maijers. Viņš vēlējās izveidot organizāciju, kas būtu starpnieks profesionāļu strīdos un uzlabotu industrijas veidolu. Kādā svētdienas vakarā par šo ideju sanāca apspriesties Maijers un vēl trīs studijas darbinieki — aktieris Konrāds Neidžels, režisors Freds Niblo un Kinoproducentu asociācijas vadītājs Freds Bītsons. Elitārā kluba ideja bija par ikgadēju banketu organizāciju, par balvām spriests netika. Vēl viņi nolēma, ka par akadēmijas biedru varēs kļūt tikai piecu profesionālo kategoriju pārstāvji: aktieri, režisori, scenāristi, operatori un producenti.[3]

Pēc šīs tikšanās Maijers savāca trīsdesmit sešu kinoindustrijā ietekmīgu ļaužu grupu un uzaicināja viņus uz oficiālu banketu, kas norisinājās 1927. gada 11. janvārī Losandželosas viesnīcā "Ambassador".[4] Banketā viņš uzaicinātajiem viesiem paziņoja par savu nodomu izveidot Amerikas Kino mākslas un zinātnes akadēmiju, kura būs atvērta visiem, kas ir devuši savu artavu kinematogrāfam. Visi viesi, kas atradās banketā, kļuva par tās dibinātājiem. Par akadēmijas pirmo prezidentu tika ievēlēts Daglass Fērbenkss.

Fērbenksa vārdā nosauktā kinomākslas apmācības centra ēka Beverlihilsā, Kalifornijā
Pikforda vārdā nosauktais kinomākslas apmācības centrs Holivudā

.

Šerila Būna Aizeksa bija pirmā afroamerikāņu sieviete prezidente akadēmijas pastāvēšanas vēsturē.[5]

Akadēmijas dibinātāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Aktieri

Producenti

Režisori

Scenāristi

Tehniskie darbinieki

Juristi

Akadēmijas prezidenti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Akadēmijas prezidenti tiek ievēlēti uz vienu gadu un nevar tikt ievēlēti šajā amatā vairāk par četrām reizēm pēc kārtas.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «2018 Oscars: Who are the 7,258 voting members of the academy?». Goldderby.com. 2017. gada 22. decembris. Skatīts: 2020. gada 12. februāris.
  2. Stuart Oldham. «David Rubin Elected President of the Motion Picture Academy». Variety, 2019-08-06. Skatīts: 2019-08-07.
  3. Wiley, Mason, and Damien Bona. Inside Oscar. New York: Ballantine Books, 1986 pg. 2
  4. Levy, Emanuel. And The Winner Is…. New York: Ungar Publishing, 1987 pg. 1
  5. Cheryl Boone Isaacs Elected President of Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]