Klīze

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Klīze ietilpst enkura ierīcēs, pietauvošanās ierīcēs un buksēšanas ierīcēs.

Enkurklīze

Enkura ierīcēs ietilpst divu veidu klīzes: enkurklīze un enkurķēdes klīze. Enkurklīze ir caurule caur kuru enkurķēdi izvada no klāja, uz kura atrodas enkurspilve, aiz borta. Enkurķēdes klīze ir caurule pa kuru enkurķēdi no klāja, uz kura atrodas enkurspilve, novada ķēžu kastē. Pietauvošanās galu izlaišanai no kuģa uz krastu (otru kuģi), margsienā ierīko klīzes apaļus vai ovālus izgriezumus ar noapaļotām malām.

Tajās vietās, kur nav margsienas, ierīko klāja klīzes (Panamas klīzes). Ar Panamas klīzēm jābūt aprīkotiem kuģiem, kuri iet cauri Panamas kanālam. Panamas klīzēs darba virsmas izliekuma rādijs daudz lielāks nekā parastajām, tādēļ tās parocīgas darbam ar liela diametra tauvām. Pašlaik arvien plašāk pielieto universālās pietauvošanās klīzes un automātiskās klīzes ar grozāmu rāmi un vadveltni. Šāda tipa klīzes pasargā galus no ātras to pārrīvēšanas.

Uz velkoņiem pie jūras buksēšanas tauva no āķa iet caur pakaļgala buksēšanas klīzi, bīstamas sānsveres novēršanai trosei nostiepjoties. Pakaļgala buksēšanas klīzes var būt slēgtās, atverāmās un ar vadveltņiem. Atveramajai klīzei un klīzei ar vadveltņiem ir atveramā plāksnīte. Klīzei ar vadveltņiem ir horizontālais vadveltnis un divi vertikālie vadveltņi.