Pāriet uz saturu

Komunistiskās partijas manifests

Vikipēdijas lapa
PSRS pastmarka, izdota par godu Komunistiskās partijas manifesta publicēšanas simtgadei

Komunistiskās partijas manifestsKārļa Marksa un Frīdriha Engelsa darbs, kurā paustas klasiskā marksisma pamatnostādnes. Pirmo reizi publicēts 1848. gada 21. februārī. Pazīstams arī kā Komunisma manifests un ir viens no ietekmīgākajiem politiskajiem traktātiem. Manifestā tiek skaidrots, kā ar proletariāta revolūcijas palīdzību komunisti pārņemtu varu no buržuāzijas un izveidotu sociālistisku sabiedrību.

Autori[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai gan Manifesta titullapā norādīts, ka Komunistiskās partijas manifests ir Kārļa Marksa un Frīdriha Engelsa kopdarbs, Engelss 1883. gadā ievadā Manifesta vācu izdevumam norāda, ka būtībā tas ir Marksa darbs un pamatidejas pieder tikai Marksam.[1] Pašā Manifestā ir norādes, ka teksts ir dažādu valstu komunistu kopdarbs.[2]

Izdošanas vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Komunistiskās partijas manifests pirmo reizi tika izdots 1848. gadā Londonā vācu valodā. Tulkojumu angļu valodā tika izdots 1850. gadā. Laikā no 1872. gada līdz 1890. gadam Manifests tika vairākkārtīgi rediģēts, pievienoja arī jaunu priekšvārdu: 1872. gadā vācu izdevumam, 1882. gadā krievu izdevumam, 1883. gadā vācu izdevumam un 1888. gadā angļu izdevumam. 1888. gada izdevumu tulkoja Semjuels Mūrs (Samuel Moore), un tas joprojām ir visvairāk izmantotais angliskais Manifesta variants.

Komunistiskās partijas manifests

Saturs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Manifests sastāv no ievada, trim daļām un nobeiguma.

Kārlis Markss un Frīdrihs Engelss izvirza nostādni, ka sabiedrība, izgājusi trīs ekspluatācijas stadijas (verdzību, feodālismu un kapitālismu), beigās nonāks komunismā. Šī nostādne kopā ar ekonomisko determinismu veido vēsturiskā materiālisma koncepciju, kas ir centrālā komunistiskā koncepcija. Tiek uzskatīts, ka kapitālisms ir kļuvis par progresa šķērsli un jāmaina pret proletariāta diktatūru, kas savukārt uzcels sociālistisku sabiedrību.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Marx and Engels, The Communist Manifesto, introduction by Martin Malia (New York: Penguin group, 1998), pg. 35 ISBN 0-451-52710-0
  2. Marx and Engels, The Communist Manifesto, pg. 49 ISBN 0-451-52710-0

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]