Lagosa

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Lagos
NigeriaLagos2.png
Iedzīvotāji (2006) 9 020 089
11 153 863 (aglom.)
Dibināta XVI gs. - portugāļi
Citi nosaukumi Eko (Eko)
pirms portugāļu ierašanās
Štats (state) Lagosas štats
Lagosas sala

Lagosa (angļu - Lagos) - pilsēta Nigērijas dienvidrietumos pie Atlantijas okeāna Lagosas lagūnas. Valsts galvenais biznesa un finanšu centrs. Līdz 1991.gadam - Nigērijas galvaspilsēta. Viena no visstraujāk augošajām pilsētām pasaulē.

Pilsētas centrs atrodas uz vairākām salām Lagosas lagūnā. Pilsētas attīstību labvēlīgi ietekmēja tas, ka tā ir viena no retajām dabīgajām ostām Āfrikas austrumu krastā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirms eiropiešu ierašanās pilsētas nosaukums bija Eko, un to dibināja augstmaņa cilts no Beninas.

Mūsdienu Lagosu XVI gs. dibinājuši portugāļi, nosaucot to par Lagosu (lagos - ezers). Līdz 1851.gadam tas bija rosīgs vergu tirdzniecības centrs, līdz pilsētu sagrāba briti, kuriem verdzība bija atcelta 1807.gadā.

1861.gadā formāli tika izveidota britu kolonija. 1886. gadā Lielbritānija sagrāba atlikušo Nigērijas teritoriju. 1914.gadā Lagosu dekalrēja par Nigērijas kolonijas galvaspilsētu.

Pēc Nigērijas neatkarības iegūšanas 1960.gadā Lagosa strauji attīstījās līdz pat Biafras karam.

1976.gadā Nigērijas valdība pieņem lēmumu pārvietot galvaspilsētu uz valsts vidieni. Juridiski par Nigērijas galvaspilsētu tiek proklamēta Abudža. Tomēr līdz pat 1991.gadam Nigērijas faktiskā galvaspilsēta ir Lagosa, jo jaunā galvaspilsēta nav izbūvēta.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lagosā dzimuši: