Metos

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Metos
Tips Kapitālsabiedrība
Dibināts 1922. gads
Galvenais birojs Kerava, Karogs: Somija Somija
Produkti profesionālais virtuves aprīkojums
Mātes uzņēmums Ali Group, Karogs: Itālija Itālija

Metos Oy Ab ir Somijas uzņēmums, kas piedāvā profesionālo virtuves aprīkojumu un ar to saistītos pakalpojumus. Metos īpašnieks ir Itālijas uzņēmumu grupa Ali. Dibināts 1922. gadā. Galvenais birojs atrodas Keravā.

Metos ir Skandināvijā lielākais ēdiena pagatavošanas iekāru, ēdiena izsniegšanas, virtuves ratiņu un nerūsošā tērauda darba vietu ražotājs. Uzņēmumam ir ražotnes Somijā (Keravā un Sorsakoski) un Igaunijā (Tallinā).

Latvijā uzņēmumu pārstāv SIA Metos.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1922. gadā tika dibināts uzņēmums Oy Metalliteos, tā lielākais īpašnieks bija Āre Leikola. Uzņēmums sāka ražot metāla izstrādājumus. Kad tika apgūta nerūsošā tērauda apstrāde, Metalliteos pievērsās nerūsošā tērauda galda virsmu ražošanai.

1931. gadā uzņēmums sāka ražot nerūsošā tērauda kastroļus. 1938. gadā tas izgatavoja pasaulē pirmo rūpnieciski ražoto elektrisko pirts sildītāju. No 1935. līdz 1938. gadam uzņēmums investēja līdzekļus rūpnīcas paplašināšanā, bet 1930. gadu beigās daļa rūpnīcas nodega. 1939. gadā tika izstrādāts pirmais pilnīgais virtuves iekārtu projekts.

1940. gadā Metalliteos izgatavoja aprīkojumu Helsinku vasaras Olimpiskajām spēlēm. Lai gan Otrā pasaules kara dēļ šīs olimpiskās spēles nenotika, saražotās preces tika realizētas. Kara laikā uzņēmums ražoja dažādas preces armijas vajadzībām, piemēram, slēpju stiprinājumus, telšu krāsniņas, tērauda kastes naudas glabāšanai.

1950. gadā Metos publicēja pirmo preču katalogu klientiem. Dažādās Somijas vietās Metos sāka rīkot klientu apmācības, lai tie prastu rīkoties ar jaunām tehnoloģiski uzlabotajām iekārtām. 1956. gadā tika sarīkota pirmā virtuves iekārtu izstāde, kas būtiski ietekmēja uzņēmuma attīstību. 1959. gadā Metalliteos kapitāldaļu vairākumu iegādājās uzņēmums Instrumentarium.

1960. gadu sākumā Somijas ekonomikā sākās izaugsme. 1962. gadā tika nodibināts Metos servisa centrs. 1962. gadā Keravā tika uzcelta Instrumentarium meitas uzņēmuma Merivaara rūpnīca, kas sākotnēji ražoja mēbeles un aprīkojumu slimnīcām, bet vēlāk izgatavoja arī atsevišķus Metos produktus. 1965. gadā tika izlaista Somijā pirmā mikroviļņu krāsns Metos Micronic.

1972. gadā Metos ražošana tika pārcelta uz Keravu. Zviedrijā tika dibināts meitas uzņēmums Metos Storkök AB. 1976. gadā no Helsinkiem uz Keravu pārcēlās arī Metos administrācija, mārketinga un tirdzniecības nodaļas. 1970. gadu beigas Merivaara ražošanu pārcēla uz Lahti, un Metos rīcībā nonāca visa Keravas rūpnīca.

1980. gadā uzņēmums saņēma ievērojamu pasūtījumu Olimpiskajām spēlēm Maskavā. 1983. gadā Metos pārtrauca pirts sildītāju ražošanu, pievēršoties tikai profesionālajām virtuves iekārtām. Uzņēmums piedāvāja arī un ar šīm iekārtām saistīto pakalpojumu sniegšanu: projektēšanu un apkalpošanu. Tika sākta arī kruīza kuģu aprīkojuma ražošana.

1990. gadu sākuma krīze valstī ietekmēja arī Metos, jo pieprasījuma krituma dēļ nācās samazināt ražošanu.

1994. gada 7. septembrī Instrumentarium un Hackman dibināja kopuzņēmumu Hackman Metos Oy Ab, apvienojot Metos ar Hackman Professional Kitchens. 1998. gadā Hackman daļa Hackman Metos palielinājās no sākotnējiem 60 procentiem līdz pilnīgai kontrolei. 1998. gadā Hackman Metos nopirka uzņēmumu Dihr International, kas bija viens no Itālijas vadošajiem profesionālo trauku mazgājamo mašīnu ražotājiem. Tajā pašā gadā Hackman iegādājās Norvēģijas lielāko profesionālo virtuvju piegādātāju Frost Team un Somijas Pakkaskone, kas specializējās skaitītājos un displeju iekārtās restorānos un konditorejas pārdošanas vietās, un bija viens no vadošajiem Skandināvijas tirgū. 1990. gadu beigās Metos sāka darbību Baltijas valstīs un Krievijā. Uzņēmums izveidoja plašu servisa tīklu visā Somijā.

2001. gada jūnijā Hackman Metos iegādājās Zviedrijas profesionālo trauku mazgājamo mašīnu sistēmu atbalsta iekārtu ražotāju Nordien System AB kopā ar savu meitas uzņēmumu Apvienotajā Karalistē. Beļģijā tika nopirkts uzņēmums International Catering Systems . 2002. gadā Keravā tika atklāts Metos centrs, kas bija lielākais virtuves profesionālā aprīkojuma izstāžu un apmācību centrs Eiropā.

2004. gadā mātes uzņēmumu Hackman iegādājās Itālijas Ali S.p.A. Ali sev atstāja virtuves iekārtu biznesu Hackman Metos, bet pārējo biznesu pārdeva. 2004. gada 15. jūnijā Hackman Metos pārdēvēts par Metos Oy Ab. 2005. gada 31. augustā Hackman Oy Ab tika pārdēvēts par Metos Oy Ab (reģistrācijas numurs 01084664),[1] tam pievienojot 30. augustā no uzņēmuma reģistra dzēsto Metos Oy Ab (reģistrācijas numurs 09212376).[2]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]