Multimedijs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Multimediji ir ierīces vai programmas, kas sevī satur video, CD — ROM enciklopēdijas, skaņas failus vai prezentācijas. Šim vajadzībām ir izveidotas daudzas programmas, kas spētu atskaņot vai parādīt multimedija failus. Šādas programmas ir, piemēram, Winamp, Windows media player, Nerro un daudzas citas šāda tipa programmas.

Tātad, ja multimediji ir ierīce vai programma, kas satur sevī kādu no multimediju rakstura failiem, tad multimediju apmācības programmas ir uz multimediju failiem bāzētas apmācības programmas, kuras video, skaņas vai prezentāciju veidā lietotājiem sniedz priekšstatu, kā jāizmanto jaunā programma. Multimediju apmācības programmas var būt bāzētas uz dažādu multimediju failu bāzēm. Skolās visbiežāk tās ir uz MS Power Point bāzes veidotas prezentācijas.

Multimediju vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tālmācības attīstība sākusies jau tālajā 1840. gadā, kad tā tika rakstiskā veidā izplatīta ar pasta palīdzību. Protams, tajā laikā nebija vēl pieejami interneta un e — pasta pakalpojumi. Lai gan tā laika tālmācība nebija nekādā mēra saistīta ar multimediju apmācību programmām, tā ir priekštece 21. gs. tālmācībai. Kā zināms, tālmācības mācīšanai tiek izmantotas dažādas multimediju apmācības programmas, kuras ir bāzētas kā prezentācijas, skaņas faili vai video. Tālmācības izplatīšana notiek visdažādākajos veidos, tie ir e-pasti, mājas lapas, video faili, kā arī prezentācijas. 1960. gadā radās datoru apmācītā apmācība. Tās pirmsākumi meklējami Ilinoisas universitātē. Ap to laiku radās pirmie datori un arī sāka parādīties pirmās multimediju apmācības programmas. Multimediju rašanās vēl vairāk palielināja apmācības iespējas: CD-ROM, video, audio, VisualBasic programmatūra un citur. Viena no mūsdienu neatņemamām sastāvdaļām ir internets, kas radās 1990. gadā. Ar interneta palīdzību ir vieglāk izplatīt informāciju, tas arī noder multimediju apmācību programmu reklamēšanā un izplatīšanā. Ar interneta tehnoloģijām ir daudz lielākas iespējas meklēt lielus daudzumus informācijas, kas varētu noderēt mācībām. Mūsdienu jaunieši vairs nepievērš lielu uzmanību grāmatu lasīšanai, bet vairāk laiku velta internetam un tā piedāvātajiem pakalpojumiem. Tādēļ multimediju apmācības programmas tagad tikai sāk kļūt populāras. Šīs apmācību programmas jauniešiem šķiet daudz interesantākas un daudz vairāk piesaista viņu uzmanību. Pateicoties šīm trim tehnoloģijām, kas, laikam ejot, ir attīstījušās, ir radusies Web bāzēta multimediju apmācība ( tālāk tekstā WBA). WBA sevi satur — tālmācību, datoru vadīto apmācību un Internet tehnoloģijas. Tieši no tām, ņemot vērā visas labākās īpašības, izskaužot kļūdas, izmantojot tehnoloģijas, tradīcijas un piekoptās metodes, radās WBA. Jau tūkstošiem gadu cilvēki nāk kopā, lai mācītos un dalītos savās zināšanās ar citiem. Līdz pat šodienai skolās mēs nākam kopā konkrētā laikā un vietā, lai mācītos skolotāju vadībā. Bet šodien, pateicoties Internet tehnoloģiju attīstībai, bez šīs prasības var iztikt. Pavisam drīz arī Latvijā būs iespējams mācīties ikvienam jebkur jebkurā laikā, pateicoties uz Web bāzētas apmācības attīstībai. Mūsdienu informācijas laikmets sabiedrībai paver jaunas iespējas gandrīz visās mācību un darba jomās. Interneta tīmeklis ir galvenais attīstības ceļš mūsdienās, jo caur to arī tiek izplatītas multimediju apmācības programmas, kā arī caur CD — ROM datu nesējiem.

Multimediju izplatība Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mūsdienās skolu programmas un citas apmācības nav iedomājamas bez multimediju apmācību programmām. Vienas no pirmajām multimediju apmācībām bija teksta veidā un prezentācijās. Ar laiku tās sāka izplatīties plašākos apmēros un izveidojās vairāku veidu multimediju apmācības:

  • teksta multimediju apmācības programmas;
  • video multimediju apmācības programmas;
  • prezentācijas;
  • animācijas;
  • grafikas multimediju apmācības programmas;
  • CD-ROM enciklopēdijas;
  • spēles.

Šie ir tikai daži no multimediju apmācības veidiem. Latvijā ir vairākas firmas, kas nodarbojas speciāli ar šādu multimediju apmācību programmu veidošanu. Lielākie šāda tipa centri ir:

Latvijas augstskolās tagad ir iespējas mācīties veidot multimedija mācību materiālus, strādāt ar video. Tādas iespējas ir, piemēram, Daugavpilī.

Pieprasītākās multimediju apmācības Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Visā pasaulē un pēdējos gados arī Latvijā ir pieejams ļoti plašs klāsts ar multimediju apmācības programmām. Tātad apskatīsim dažas populārākās. Ir zināms, ka svešvalodas ir ļoti grūti mācīties, ja nav nekādu palīglīdzekļu. Tādēļ šim nolūkam ir izveidotas multimediju apmācības programmas angļu valodā. Viena no tādām ir „English Discoveries,” šī ir arī viena no vispieprasītākajām visā pasaulē.

„English Discoveries” ir interaktīva multimediju angļu valodas apmācību programma, ko kopīgi izstrādājuši „EDUsoft Ltd.” un „Berlitz International”, vieni no valodas mācīšanas līderiem pasaulē. „English Discoveries” pašlaik ir pieejama vairāk kā 30 dažādās valodās, tai skaitā latviešu un krievu valodā. „English Discovries” ir kļuvis ļoti populārs angļu valodas apmācības līdzeklis pasaulē. Īsā laikā pasaulē ir pārdots vairāk ne kā 3 miljoni kopiju.

Mācību nolūkiem paredzētu multimediju sistēmu sadaļā visplašāk pārstāvēti varētu būt CD-ROM diski dažādu svešvalodu apguvei. Tas ir labi saprotams, jo jau pirms CD-ROM tehnoloģijas izveides, svešvalodu apguvei tika izmantotas jauktas sistēmas (audioieraksti, grāmatas, videomateriāli). Jaunā tehnoloģija ļāva to visu apvienot vienā informācijas nesējā ar lielu ietilpību. Pieminēšanas vērtas ir valodu mācīšanās programmas „Talk to Me” kompaktdiski, kurus piedāvā mācību literatūras apgāds „Lielvārds”. Tiek piedāvāti franču firmas „Auralog” izstrādātie CD-ROM angļu, franču, vācu, spāņu un itāļu valodu apguvei.

TILDES „Vēstures enciklopēdija" — interaktīvs kompaktdisks vēsturē, kas būtu uzskatāms par pirmo pilna apjoma multimediju sistēmu mācību procesam latviešu valodā.

Kopš 2008. gada rudens skolēni visā Latvijā lieto mācību līdzekli — Mobilo Vēsturi. Jau nākamā gada pavasarī tiks izlaisti tādi mācību līdzekļi kā Mobilā Autoskola, Mobilā Angļu valoda, Mobilā Ķīmija, Mobilā Ekonomika. Šo mācību līdzekli var izmantot ar mobilo telefonu, mp3, kabatas datoru un iPod palīdzību. Pie informātikas var minēt Rīgas Tehniskās Universitātes Tālmācības Studiju Centra „Ceļvedis IT” multimediju apmācības programmas CD-ROM „Dators lietotājiem” un „ Dators lietpratējam”, kas palīdz veidot gan pirmos soļus datorzinībās, gan arī lietotajiem ar pieredzi. Vienmēr populārāko materiālu vidū ir interneta resurss www.liis.lv/mspamati. Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāts izveidojis jaunu interneta resursu www.esaite.lv, kurā ir pieejami digitālie mācību materiāli.

Fizikā ir izstrādāta multimediju apmācības programma CD-ROM „Kustība’,” lai skolēniem pašmācības ceļā būtu vieglāk apgūt fiziku.

Vēl Latvijā pieprasīta multimediju apmācība ir „Gribu zināt visu”. Komplekss "Gribu zināt visu" sevī ieslēdz apmācošos un kontroles moduļus visām sākumskolas pamatmācībām un ļauj nostiprināt zināšanas krāsainu spēļu formā, kā arī atvieglot zināšanu kvalitātes pārbaudi. Programma pati par sevi ir lielisks pašpārbaudes līdzeklis. Šī multimediju apmācības programma sevī satur vairākas apakšnodaļas: krievu valoda, matemātika, latviešu valoda, angļu valoda, māksla, dabas zinības, redzes atmiņa, spēles, zvaigžņu stunda. Ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu īstenots projekts „Mācību satura izstrāde un skolotāju tālākizglītība dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju priekšmetos”, lai uzlabotu mācību procesa kvalitāti dabaszinātnēs un matemātikā 10.—12. klasei. Projekta darbs ir virzīts, lai skolēni Latvijas vidusskolās gūtu iespēju mācīties laikmetam atbilstošā mācību procesā, izmantojot daudzveidīgas mācību metodes un mūsdienīgas tehnoloģijas. Projekts nodots skolotājiem visās Latvijas skolās, kas īsteno vispārējās vidējās izglītības programmas, skolotāju atbalsta materiālu komplektus bioloģijā, fizikā, ķīmijā, dabas zinībās un matemātikā 10.—12. klasei, kas izstrādāti laikā no 2005. līdz 2008. gadam. Lai dotu iespēju izmantot informāciju tehnoloģijas mācību procesā, izstrādāts daudzveidīgs vizuālais materiāls elektroniskā formā, kas apkopots kompaktdiskos „Vizuālie materiāli skolotājam” un „Interaktīvs kurss skolēniem pašmācībai”.

Izglītības satura un eksaminācijas centrs kopš 2008. gada 15. decembra ir uzsācis īstenot projektu „Dabaszinātnes un matemātika”. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Sociālā fonda finansiālu atbalstu. 7.-9. klasē projekta ietvaros tiks veidoti dažādi materiāli, kas būs interesanti skolēniem, piemēram, elektroniskie mācību līdzekļi un daudzveidīgi uzskates materiāli, kā arī skolēni atbildes uz daudziem jautājumiem par dabaszinātnēm un matemātiku varēs meklēt īpaši izveidotā e-vidē.

Multimedija veidošanā izmantojamās programmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Programma Microsoft PowerPoint - ir prezentācijas materiālu sagatavošanas programma, kas ietilpst Microsoft Office sastāvā. Tā var vizuāli papildināt uzstāšanos lekcijā, stundā vai konferencē, palīdzēt kādas idejas pasniegšanā plašākai auditorijai. Ar MS PowerPoint palīdzību iespējams sagatavot interaktīvus mācību līdzekļus. MS PowerPoint ļauj ievietot prezentācijas arī WWW lapu veidā internetā. MS PowerPoint pamatelements ir prezentācijas kadrs — slīds. Slīdu demonstrācija iespējama ne tikai uz datora monitora, bet arī uz lielā ekrāna. Lai to realizētu, datoram nepieciešams pievienot speciālas iekārtas: LCD paneli vai multimediju projektoru. Slīdus iespējams izdrukāt.

Windows Movie Maker — ir video materiālu sagatavošanas programma, kas ietilpst Windows medija player instalācijas paketē. Tā ļoti labi noder video pamācību izveidošanai, palīdz no video gan izņemt kadrus, gan pievienot, kā arī ļauj pievienot dažādus specefektus. Izveidoto video materiālu ērti var saglabāt jebkurā formātā un pēc tam to var atskaņot ar jebkuru multivides video atskaņotāju, kas šāda formāta failus atbalsta. Saglabāto video failu ērti var ierakstīt uz multivides nesēja CD - ROM.

Windows Media Center — šī ir programma, kas multimediju apmācību programmu lietotājiem ļaus glabāt savus video, skaņas failus vai arī prezentācijas. Programma ir veidota, lai tajā ērti varētu glabāt multimediju failus un tos viegli varētu pārskatīt. Ar šīs programmas palīdzību visi Jūsu multimediju faili būs vienkopus un nekur nepazudīs.

MS FrontPage — ir programma, kas ļauj izvietot multimediju apmācības programmas uz web bāzētas mājas lapas. Tātad ar šīs programmas palīdzību apmācības var sagatavot tīmekļa lietošanai. Tīmekļa izveides līdzekļi ļauj izveidot tīmekļa vietas, kuras pēc tam var skatīt datorā lokāli vai publicēt internetā. Publicējot internetā, ir vieglāk popularizēt savu programmu un izplatīt tālākai lietošanai.

MS Paint, Infant wiev, Adobe photoshop — attēlu apstrādes lietotnes, kurās var rediģēt attēla izmērus, krāsu un pašu zīmējumu. Šīs programmas lieliski palīdzēs sagatavot attēlus prezentāciju multimediju apmācībām. MS Paint programma jau ir iekļauta MS Office paketē. Izveidotos vai apstrādātos attēlus ir ļoti vienkārši saglabāt uz datu nesēja CD-ROM. Šīs programmas atbalsta un apstrādā pārsvarā jpg formāta failus, bet neatbalsta gif formāta failus.

GIMP - ir rastra grafikas redaktors, ko lieto fotogrāfiju un citu attēlu apstrādei un izveidei. Tas pieejams visām populārākajām operētājsistēmām. GIMP bieži tiek izmantots tīmekļa lappušu grafikas elementu un logotipu, izdrukas materiālu izveidei, attēlu lieluma mainīšanai, griešanai, krāsu maiņai, vairāku attēlu apvienošanai, defektu novēršanai un konvertēšanai no viena formāta uz citu. Ar GIMP var izveidot arī vienkāršas gif animācijas.

Magix Entertainment audio & video Office - audio un video klipu izveidošanai, prezentācijām un mājas lapām. Šī ir universāla programma jeb visu multimediju apstrādes ofiss. Lieliski ļaus jums darboties ar skaņas, video un prezentāciju apstrādāšanu. Ir ļoti ērta, jo vienā programmā satur vairākus multivides rīkus.

Sonic Foundry Sound Forge 5.0 — šī ir divu celiņu audio veidošanas programma, kas palīdzēs ērti apstrādāt skaņas failus, jo šī programma ļauj veidot vairākas skaņas kopā, kā arī ļauj tās sapludināt. Ar šīs programmas palīdzību varat ierakstīt arī savu ierunāto tekstu, kas atvieglos darbu ar multimediju apmācības programmu pēc tam.

Macromedia Flash MX — ir animāciju, vektorgrafikas sagatavošanas programma. Šī programma ir ļoti praktiska un viegli lietojama, ar to var izveidot uzskatāmas animāciju filmas. Šī programma var būt arī kā multimediju failu veidotāja prezentācijām vai video apmācībām.