Nasdaq CSD

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Nasdaq CSD SE
Tips Societas Europaea
Darbības joma finanses
Dibināts 1995. gads
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Galvenās personas Indars Aščuks (valdes priekšsēdētājs)
Produkti vērtspapīru reģistrēšana un uzskaite
Īpašnieks(-i) Nasdaq Nordic
Mājaslapa nasdaqcsd.com

Nasdaq CSD SE (agrākais nosaukums AS Latvijas Centrālais depozitārijs) ir Latvijā reģistrēts uzņēmums, kas veic vērtspapīru depozitārija funkcijas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Uzņēmums pieder Nasdaq grupas uzņēmumam Nasdaq Nordic Ltd. Dibināts 1995. gadā.[1]

Nasdaq CSD nodrošina pēc-tirdzniecības infrastruktūru un plašu vērtspapīru norēķinu pakalpojumu klāstu tirgus dalībniekiem. Depozitārijs Baltijas finanšu tirgū ir vienīgais centrālais akciju, obligāciju, valdību izlaistu vērtspapīru un citu finanšu instrumentu reģistrs. Nasdaq CSD ir licencēts atbilstoši Eiropas Centrālo vērtspapīru depozitāriju regulai (CSDR), un to uzrauga Baltijas finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības iestādes atbilstoši CSDR. Nasdaq CSD ir pirmais centrālais vērtspapīru depozitārijs Eiropā, kas ir ieguvis licenci atbilstoši CSDR.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Agrākais logotips

Latvijas Centrālais depozitārijs dibināts 1995. gadā. 2002. gadā Latvijas Centrālais depozitārijs apvienojās ar Rīgas Fondu biržu (tagad Nasdaq Riga), izveidojot vienotu Latvijas vērtspapīru tirgu organizējošu institūciju.

2016. gadā Nasdaq Nordic no AS Nasdaq Riga iegādājās 100 % "Latvijas Centrālais depozitārijs" akcijas. Maijā "Latvijas Centrālais depozitārijs" iegādājās 100 % Lietuvas depozitārija akciju no Nasdaq Vilnius (8 %) un no Nasdaq Helsinki (92 %), kā arī 100 % Igaunijas depozitārija akciju no Nasdaq Tallinn.

2017. gada februārī centrālie vērtspapīru depozitāriji Igaunijā, Latvijā un Lietuvā noslēdza apvienošanās līgumu. Augustā Lietuvas vērtspapīru depozitārijs un Igaunijas vērtspapīru depozitārijs tika pievienoti Latvijas Centrālajam depozitārijam, un Latvijas depozitārijs uzņēmās Igaunijas depozitārija tiesības un saistības (Igaunijas filiāle) un Lietuvas depozitārija tiesības un saistības (Lietuvas filiāle). 15. septembrī AS "Latvijas Centrālais depozitārijs" tika pārreģistrēts par Nasdaq CSD SE; Igaunijas un Lietuvas vērtspapīru depozitāriji tika dzēsti no attiecīgajiem Igaunijas un Lietuvas uzņēmumu reģistriem.

Depozitārija funkcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vērtspapīru reģistrēšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vērtspapīru reģistrācija nodrošina akcionāru īpašumtiesību drošību un augstāku uzticību no investoru, partneru un finanšu iestāžu puses. Nasdaq CSD reģistrē vērtspapīru emisijas ierakstu veidā un kā Nacionālās Numerācijas Aģentūru asociācijas (Association of National Numbering Agencies)[2] dalībnieks katrai vērtspapīru emisijai piešķir starptautisko vērtspapīru identifikācijas numuru (ISIN). Nasdaq CSD var reģistrēt akcijas, parāda vērtspapīrus, ieguldījumu apliecības un citus vērtspapīrus.

Vērtspapīru uzskaite un glabāšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Saskaņā ar Latvijas Finanšu instrumentu tirgus likumu [3] visi publiski emitētie vērtspapīri Latvijā ir dematerializēti — vērtspapīri neeksistē papīra formā, bet gan kā iegrāmatojums personas vērtspapīru kontā bankā, un šis iegrāmatojums ir īpašuma tiesību pierādījums. Vērtspapīrus uzskaita un iegrāmato Nasdaq CSD un Latvijas komercbankas un ieguldījumu brokeru sabiedrības.

Vērtspapīru norēķini[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Depozitārijs nodrošina dažāda veida vērtspapīru norēķinus, tostarp norēķinus atbilstoši DVP principam (Delivery Versus Payment), kas nozīmē vienlaicīgu naudas un vērtspapīru apmaiņu starp vērtspapīru pircēju un pārdevēju.

Vērtspapīru notikumu apkalpošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nasdaq CSD nodrošina vērtspapīru notikumu apkalpošanu Latvijas Centrālajā depozitārijā reģistrētiem vērtspapīriem, piemēram, akcionāru sarakstu sagatavošanu uz akcionāru sapulcēm, dividenžu izmaksu, procentu un pamatsummas izmaksas parāda vērtspapīriem.

Privātu uzņēmumu akcionāru reģistru kārtošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nasdaq CSD piedāvā neatkarīgus un drošus reģistra uzturēšanas pakalpojumus arī privātām, biržā neiekļautām Latvijas akciju sabiedrībām.

Pensiju sistēmas 2. līmeņa reģistra kārtošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 2003. gada sadarbībā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru Latvijas Centrālais depozitārijs uztur Latvijas pensiju sistēmas 2. līmeņa dalībnieku individuālo kontu reģistru, kurā tiek uzskaitītas ikviena sociāli apdrošinātā Latvijas iedzīvotāja veiktās iemaksas valsts fondēto pensiju shēmā — kādā no pensiju plāniem, kā arī to daļas, kas naudas izteiksmē ataino personas pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu.

Sākotnējā reģistra kārtošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sākotnējais reģistrs ir saraksts, kurā iekļautas personas, kurām pieder viena vai vairāku emitentu emitētie finanšu instrumenti un kuras finanšu instrumentus ieguvušas sākotnējās izvietošanas rezultātā vai pēc finanšu instrumentu laišanas publiskajā apgrozībā sev piederošo finanšu instrumentu uzskaiti nav pārvietojušas no sākotnējā reģistra uz sev piederošo finanšu instrumentu kontu. Depozitārijs kārto sākotnējos akcionāru sarakstus līdz brīdim, kad finanšu instrumentu jeb akciju īpašnieki veic dereģistrāciju.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Nasdaq CSD, SE Lursoft
  2. Numbering Agencies, Association of National Numbering Agencies.
  3. Finanšu instrumentu tirgus likums


Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]