Nāvējoša injekcija
Nāvējošā injekcija ir nāvessoda izpildes metode, ko izmanto dažās valstīs. Šī metode parasti ietver vienas vai vairāku ķīmisku vielu injekciju, kas izraisa nāvi. Šī metode tiek uzskatīta par humānāku salīdzinājumā ar vecākām metodēm, piemēram, nošaušanu, pakāršanu vai elektrisko krēslu.
Pirmoreiz šī metode tika izmantota ASV Oklahomas štatā 1977. gadā, un kopš tā laika tā ir kļuvusi par galveno izpildes metodi daudzās valstīs. Pašlaik nāvējošā injekcija tiek izmantota vairākās valstīs, tostarp ASV, Ķīnā un Vjetnamā, tomēr daudzas valstis ir atcēlušas nāves sodu vai arī neizmanto šo metodi humānu apsvērumu dēļ.
Procedūra
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Nāvējošās injekcijas procedūra parasti ietver trīs ķīmisku vielu ievadīšanu secīgā kārtībā:
- Nātrija tiopentāls vai pentobarbitāls: Anestēzijas līdzeklis, kas izraisa samaņas zudumu.
- Pankuronijs vai vekuronijs: Muskuļu relaksants, kas paralizē muskuļus un aptur elpošanu.
- Kālija hlorīds: Viela, kas izraisa sirdsdarbības apstāšanos.
Injekcija tiek ievadīta intravenozi, izmantojot IV katetru, kas parasti tiek ievietots rokas vēnā. Pēc tam, kad tiek ievadīta pirmā viela, notiesātais zaudē samaņu. Otrā viela paralizē muskuļus, ieskaitot elpošanas muskuļus, un trešā viela aptur sirdi, izraisot nāvi.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Nāvējoša injekcija.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
|