PKN Orlen

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Polski Koncern Naftowy Orlen SA
Tips Akciju sabiedrība
Darbības joma enerģētika
Dibināts 1999. gads
Galvenais birojs Plocka, Karogs: Polija Polija
Produkti naftas produktu ražošana un izplatīšana
Mājaslapa orlen.pl
PKN Orlen galvenais birojs Plockā

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna jeb PKN Orlen ir Polijas enerģētikas uzņēmums. Viens no lielākajiem uzņēmumiem valstī. Lielākais naftas pārstrādātājs un degvielas tirgotājs Polijā. Tā galvenais birojs atrodas Plockā. Uzņēmums ir dibināts 1999. gadā.

PKN Orlen akcijas tiek kotētas Varšavas fondu biržā. Lielākie akcionāri 2015. gada aprīlī bija Polijas Valsts kase (27,52 %), ING OFE (9,12 %), Aviva OFE (7,95 %).[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uzņēmums tika dibināts 1999. gadā, privatizējot un apvienojot valstij piederošos uzņēmumus: degvielas tirgotāju Centrala Produktów Naftowych CPN S.A. ar naftas pārstrādātāju Petrochemia Płock S.A.. Sākotnēji jaunā uzņēmuma nosaukums bija Polski Koncern Naftowy (PKN). Dažus mēnešus vēlāk tam pievienots vārds Orlen, kas veidots no poļu vārdiem orli ("ērgļa") un energia ("enerģija").

2004. gadā uzņēmums bija iesaistīts lielākajā skandālā mūsdienu Polijas vēsturē (tā sauktā "Orlengeita").

2006. gada jūnijā no Krievijas uzņēmuma Jukos nopirka Lietuvas naftas pārstrādātāju Mažeikių Nafta (tagad ORLEN Lietuva) 53,7 % akciju. Pēc dažiem mēnešiem Orlen vienojās ar Lietuvas valdību par vēl 30,66 % kapitāldaļu pirkšanu. Darījums noslēdzās 2006. gada 15. decembrī.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]