Pokers

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Pasaulē populārākais pokera paveids, Texas hold 'em.

Pokers ir kāršu spēle, kuras pamatā ir likmes, solīšana un kāršu kombinācijas. Pokera spēles atšķiras ar spēlētājiem izdalīto kāršu skaitu, ar to, cik kombinācijas var tikt izveidotas, vai uzvar augstākā, vai zemākā kombinācija, kad spēlētāji atklāj kārtis (piemēram, dažās spēlēs bankā esošā summa tiek sadalīta vienādi starp augstāko un zemāko kombināciju), kādi ir solīšanas un likmju ierobežojumi, un solīšanas kārtu skaitu. Katram spēlētājam noteiktā secībā ir iespēja pielīdzināt savu likmi citu spēlētāju veiktajām likmēm, paaugstināt likmi, vai nomest kārtis, zaudējot iepriekš bankā ielikto žetonu vai naudas summu un tiesības turpināt piedalīties izspēlē. Solīšana beidzas, kad visi spēlētāji ir veikuši likmes, pielīdzinājuši savu likmi citu spēlētāju veiktajām likmēm vai nometuši kārtis. Gadījumā, kad viens spēlētājs izdara likmi, kuru neviens nepieņem un visi pārējie spēlētāji ir nometuši savas kārtis, šis spēlētājs iegūst visu bankā esošo summu vai naudu, neparādot savas kārtis citiem spēlētājiem. Situācijā, kad visas solīšanas kārtas ir beigušās un spēlē piedalās vairāk nekā viens spēlētājs, spēlētāji atklāj savas kārtis un spēlētājs ar uzvarošo kombināciju iegūst visu bankā esošo žetonu vai naudas daudzumu.

Pokera paveidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pokeram ir vairāk nekā 120 varianti. Visbiežāk pokers tiek spēlēts ar standarta 52 kāršu kavu. Kārtis tiek klasificētas (no spēcīgākās līdz vājākajai) šādā secībā: dūzis, karalis, dāma, kalps, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, dūzis. Dūzis var būt gan augstākā, gan zemākā (1) kārts, piemēram, Straight kombinācijās. Visas četras kāršu mastis ir vienlīdzīgas vērtības ziņā. Neatkarīgi no spēles veida katrs spēlētājs veido kombināciju no piecām kārtīm. Par izspēles uzvarētāju kļūst tas spēlētājs, kura rokās solīšanas kārtu beigās ir visspēcīgākā kombinācija.

Populārākie pokera spēļu veidi ir Texas Hold'em No Limit (NLH) un Pot Limit Omaha (PLO). Tiem seko Texas Hold'em Limit, 7 Card Stud, Omaha Hi/Lo.

Spēles gaita[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Spēlējot mājās draugu lokā, spēlētāji pulksteņa rādītāja virzienā pārmaiņus izdala kārtis. Dalītājs jeb dīleris tiek apzīmēts ar D žetonu jeb pogu (no angļu valodas - Dealer button). Visās pokera spēlēs ir noteikta minimālā likme (no anglu valodas - blinds, piemēram, 10/20) un obligātā likme (no angļu valodas - ante, piemēram, 5). Spēlējot uz naudu (no angļu valodas - cash game), minimālā likme ir Visiem spēlētājiem tiek izdalītas kārtis, sākot ar spēlētāju, kurš sēž pa kreisi no dīlera. Kārtis tiek izdalītas pa vienai. Izdalīto kāršu skaits ir atkarīgs no pokera spēles paveida. Spēlējot pokeru kazino vai pokera klubos, kārtis dala kluba personāls - krupjē vai dīleris, kurš pats spēlē nepiedalās.

Obligātās un minimālās likmes. Divi no spēlētājiem veic minimālās likmes. Pirmais spēlētājs pa kreisi no dīlera veic puslikmi (no angļu valodas - small blind), bet nākamais spēlētājs - pilnu minimālo likmi (no angļu valodas - big blind). Spēles noteikumi var paredzēt, ka visi spēlētāji veic obligāto likmi (ante), kas parasti ir zemākā spēlē esošā žetona vērtībā.

Pirmajā solīšanas kārtā pirmajam vārds ir spēlētājam, kas sēž trešais pa kreisi no dīlera. Spēlētājiem ir iespēja pieņemt minimālo likmi (no angļu valodas - call), nomest kārtis (no angļu valodas - fold), veikt likmi (no angļu valodas - bet), vai paaugstināt cita spēlētāja veikto likmi (no angļu valodas - raise). Spēlētāji, kas nevēlas pieņemt likmi, atdod kārtis, tās neparādot dīlerim. Pēc tam, kad spēlētāji ir vienojušies par likmes apmēru, galdā tiek izliktas 3 kopējās kārtis (no angļu valodas - flop).

Otro solīšanas kārtu uzsāk pirmais no spēlētājiem pa kreisi no dīlera, kurš joprojām piedalās izspēlē. Spēlētājiem ir iespēja nepaaugstināt likmi (no angļu valodas - check), veikt likmi vismaz minimālās likmes apmērā, vai paaugstināt iepriekšējā spēlētāja likmi. Pēc tam, kad spēlētāji ir vienojušies par likmes apmēru, pieņemot, ka spēli turpina vismaz 2 no dalībniekiem, dīleris galdā izliek 4. kopīgo kārti (no angļu valodas - turn).

Trešajā solīšanas kārtā spēlētāji ievēro tādu pašu secību kā otrajā kārtā. Ja solīšanas beigās spēli turpina vismaz 2 spēlētāji, galdā tiek izlikta pēdējā kopējā kārts (no angļu valodas - river), un sākas pēdējā, ceturtā solīšanas kārta. Ja solīšanas kārtas beigās spēlē joprojām piedalās vismaz 2 spēlētāji, tad spēlētāji atklāj savas kārtis un salīdzina izveidotās kombinācijas. Bankā esošo žetonu summu iegūst spēlētājs ar augstāko kombināciju. Pirmajam savas kārtis ir jāatklāj spēlētājam, kurš pirmais veica likmi, par kuru spēlētāji vienojās pēdējā solīšanas kārtā.

Pokera kombinācijas (Hand Ranking)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nosaukums Apraksts Piemērs
Augstākā kārts
(High card)
Gadījumos, kad nevienam no spēlētājiem nav kāda no kombinācijām, uzvar tas spēlētājs, kuram rokās ir augstākā kārts. Stiprākā kārts ir A (dūzis), bet vājākā 2 (divi). Piemērā, augstākā kārts ir Q (dāma) Augstākā kārts ir Q
Viens pāris
(One Pair)
Pāri veido divas vienādas kārtis, piemēram, divi kungi (K). Viens pāris
Divi pāri
(Two Pair)
Kombināciju veido divu dažādu kāršu pāri, piemēram, dāmas un piecinieki. Divi pāri
3 vienādi
(Three Of A Kind)
Kombināciju veido 3 vienādas kārtis, piemēram, trīs astotnieki. Ja kombināciju veido pāris spēlētāja rokās un trešā tāda pati kārts galdā, tad to sauc par setu ("set"). Ja kombināciju veido divu vienādu kāršu pāris galdā un trešā kārts spēlētājam rokās, tad to sauc par "trips". 3 vienādi
Straight jeb trepe
(Straight)
Kombināciju veido piecas kārtis pēc kārtas. Straight
Flašs
(Flush)
Kombināciju veido piecas vienas masts kārtis. Flush
Full House
(Full House)
Kombināciju veido divas vienādas un trīs vienādas kārtis - pāris un 3 vienādas kārtis. Full House
Četras vienādas jeb karrē
(Four Of A Kind)
Kombināciju veido četras vienādas kārtis. Karrē
Straight Flush
(Straight Flush)
Kombināciju veido 5 secīgas kārtis no vienas masts. Tāpat kā Straight, bet visām kārtīm jābūt no vienas masts. Straight Flush
Royal Flush
(Royal Straight Flush)
Visaugstākā un retāk iespējamā kombinācija, kuru veido no A - 10 vienā mastī. Royal Flush

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]