PowerPC

Vikipēdijas lapa
IBM PowerPC 601 mikroprocesors

PowerPC (saīsinājums no angļu: Performance Optimization With Enhanced RISC – Performance Computing), saukta arī par PPC, ir RISC procesoru arhitektūra, ko 1991. gadā radīja uzņēmumu Apple, IBM un Motorola alianse. Instrukciju kopai attīstoties, 2006. gadā tā pārtapa Power arhitektūrā, lai gan "PowerPC" joprojām tiek lietots kā zīmols attiecībā uz dažiem šīs arhitektūras procesoriem.

Arhitektūra sākotnēji tika radīta izmantošanai personālajos datoros un no 1994. līdz 2006. gadam tās procesori darbināja Apple Power Macintosh, PowerBook, iMac, iBook un Xserve sēriju datorus, līdz tos tur aizstāja ar x86 arhitektūras procesoriem. Kopš tā laika to izmanto nišas datoros, iegultajās sistēmās un kur nepieciešami augstas veiktspējas procesori. Tāpat tos izmanto arī AmigaOne un citos AmigaOS 4 personālajos datoros.

PowerPC arhitektūra pa lielai daļai ir balstīta uz senāku IBM Power ISA un saglabā lielu daļu savietojamības ar to. Abas arhitektūras ir tik tuvas, ka daļa operētājsistēmu un programmatūras var darboties uz abām.