Programmatūra

Vikipēdijas lapa

Programmatūra ir viena vai vairākas datorprogrammas un dati, kas tiek glabāti datora datu nesējā noteiktam mērķim.

Sistēmas un lietojumprogrammatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Datorzinātne iedala programmatūru divās lielās grupās: sistēmprogrammatūrā un lietojumprogrammatūrā.

Sistēmprogrammatūra nodrošina datora darbu. Tā ietver operacionālās sistēmas, ierīču draiverus, programmēšanas rīkus, serverus, logu sistēmas, utilītprogrammas, u.c.

Lietojumprogrammatūra ļauj lietotājam veikt noteiktas darbības. Tipiskas lietojumprogrammas ir biroja lietujumprogrammu paketes, biznesa programmatūra, izglītojošā programmatūra, datu bāzes un datorspēles. Lielākā daļa lietojumprogrammatūras ir ar grafisko lietotāja saskarni.

Trīs programmatūras slāņi, ko redz lietotājs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Platformas programmatūra
Ietver BIOS, ierīču draiverus, operacionālās sistēmas un parasti arī grafisko lietotāja saskarni, kas, visi kopā, nodrošina lietotājam iespēju mijiedarboties ar datoru un tā perifērijas iekārtām. Platformas programmatūra bieži vien nāk komplektā ar datoru un lietotājs var nemaz nenojaust par tās eksistenci.
Lietojumprogrammatūra
Lietojumprogrammas ir tas, ko vairums lietotāju saprot ar vārdu programmatūra. Tipiski piemēri ir biroja lietojumprogrammu paketes un videospēles. Lietojumprogrammatūra bieži vien tiek iegādāta atsevišķi no datora. Dažreiz lietojumprogrammas tiek iekļautas datora komplektācijā, taču tas nemaina to, ka tās darbojas neatkarīgi. Lietojumprogrammas gandrīz vienmēr ir neatkarīgas no operacionālās sistēmas, lai gan visbiežāk darbojas tikai noteiktās platformās.
Lietotāja rakstīta programmatūra
Lietotāja programmatūra tiek veidota, lai pielāgotos konkrēta lietotāja vēlmēm. Tā ietver izklājlapu šablonus, tekstprocesoru makrodefinīcijas, zinātniskās simulācijas, grafikas un animācijas skriptus. Pat e-pasta filtri ir sava veida programmatūra.