RISC OS

Vikipēdijas lapa
RISC OS
RISC OS 4 ekrānuzņēmums.
Izstrādātājs
Castle Technology un RISC OS Open (5.xx), RISCOS Ltd (6.xx)
Mājas lapa RISC OS Open Ltd, RISCOS Ltd
Valoda(s) Angļu
Atbalstītas platformas ARM

RISC OS ir operētājsistēmu ar grafisko lietotāja saskarni saime ARM arhitektūras sistēmām. Tās nosaukums veidots no atbalstītās RISC procesoru arhitektūras. OS sākotnēji izstrādāja Lielbritānijas uzņēmums Acorn Computers lietošanai tās 1987. gadā izlaistās Archimedes sērijas datoros.

No 1988. līdz 1998. gadam RISC OS tika uzstādīta gandrīz visos ARM arhitektūras Acorn datoru modeļos, ieskaitot Archimedes, RiscPc, NewsPad un A7000. OS paveids (NCOS) tika izmantota Oracle Network Computer un ar to savietojamās sistēmās. Pēc Acorn sabrukuma 1998. gadā OS izstrāde sadalījās un to, neatkarīgi viens no otra, izstrādāja vairāki uzņēmumi, tai skaitā RISCOS Ltd, Pace Micro Technology un Castle Technology. Pēc 1998. gada tā ir tikusi uzstādīta vairākos ARM arhitektūras datoru modeļos, piemēram, Iyonix PC un A9home. 2013. gadā RISC OS izstrāde joprojām ir sadalīta, un to neatkarīgi viena no otras izstrādā RISCOS Ltd un RISC OS Open kopiena.

Jaunākās stabilās RISC OS versijas darbojas uz ARMv3/ARMv4 RiscPC (vai emulatoros VirtualAcorn un RPCEmu), ARMv5 Iyonix, kā arī ARMv7 Cortex-A8 sistēmās (piem. BeagleBoard). 2012. gadā tika izlaista arī versija Raspberry Pi datoriem.