Rongelapa
Šajā rakstā nav ievēroti latviešu valodā pieņemtie pareizrakstības principi. Lūdzu, palīdzi uzlabot šo rakstu, izlabojot pareizrakstības kļūdas. Ja ir kādi ieteikumi, vari tos pievienot diskusijā. Vairāk lasi lietošanas pamācībā. |
Šim rakstam ir nepieciešamas atsauces uz ārējiem avotiem. Lūdzu, palīdzi uzlabot šo rakstu, pievienojot vismaz vienu atsauci. Ja ir kādi ieteikumi, vari tos pievienot diskusijā. Vairāk lasi lietošanas pamācībā. Meklēt atsauces: "Rongelapa" – ziņas · grāmatas · scholar · brīvi attēli |
Rongelapa (māršaliešu: Ron̄ļap) ir neapdzīvots koraļļu atols ko veido 61 sala Klusajā okeānā, Māršala salās, Ralika arhipelāgā. Tā sauszemes teritorija ir 8 kvadrātjūdzes (21 kvadrātkilometrs), bet tā aptver lagūnu ar aptuveni 1000 kvadrātjūdžu teritoriju.
Atolu ilgstoši pirms 1954. gada apdzīvoja vietējie mikronēzieši, bet eiropiešiem tas kļuva zināms 1528. gadā. 1885. gadā Māršala salas, ieskaitot Rongelapas atolu, anektēja Vācijas impērija, bet pēc tās sakāves 1. Pasaules karā atols nonāca Japānas īpašumā. Beidzoties 2. Pasaules karam, atols nonāca ASV kontrolē. 1979. gadā Māršala salas kopā ar atolu ieguva neatkarību no ASV.
Netālu no atola ASV no 1946. līdz 1958. gadam veica kodolieroču izmēģinājumus, ieskaitot spēcīgāko atomieroča testu, ko ASV veikusi - Castle Bravo, pēc kura veikšanas atolu atzina par bīstamu un visus iedzīvotājus evakuēja. Daudzi atola tā laika iedzīvotāji cieta no radiācijas sekām, un audzēju izplatība, kā arī citu ar radiāciju saistītu veselības problēmu izplatība starp evakuētajiem atola iedzīvotājiem vēsturiski bijusi daudz augstāka nekā vispārēji.
Šis raksts ir ļoti īss un nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|