SPARC

Vikipēdijas lapa
Sun UltraSPARC II

SPARC (no angļu Scalable Processor ARChitecture) ir RISC instrukciju kopas mikroprocesoru arhitektūra, ko sākotnēji izstrādāja Sun Microsystems 1985. gadā. SPARC ir 1989. gadā arhitektūras popularizēšanai dibinātā uzņēmuma SPARC International, Inc. tirdzniecības zīme. Laika gaitā SPARC arhitektūra ir gan licencēta citiem ražotājiem, tādiem kā Texas Instruments, Cypress Semiconductor un Fujitsu, gan tagad arī pilnībā atvērta.

Šobrīd ir divas atvērtā pirmkoda SPARC implementācijas:

  • LEON ir 32 bitu viena pavediena SPARC 8. versijas implementācija. Pirmkods ir rakstīts VHDL un izlaists zem GNU GPL.
  • OpenSPARC T1 ir 62 bitu 32 pavedienu implementācija, kas ir savietojama ar UltraSPARC Architecture 2005 un SPARC 9. versiju. Izejas kods ir rakstīts Verilog un tas ir pieejams zem dažādām licencēm. Lielākā daļa OpenSPARC T1 koda ir izlaista zem GNU GPL.

SPARC arhitektūras procesori sākumā tika ražoti izmantošanai darbstacijās, bet vēlāk arī lielos Sun Microsystems, Fujitsu un citu ražotāju SMP serveros. SPARC mašīnas parasti darbojas zem Sun Solaris operētājsistēmas, taču arhitektūrai ir pielāgotas arī citas OS, piemēram, NEXTSTEP, RTEMS, FreeBSD, OpenBSD, NetBSD un Linux.

Laika gaitā ir izlaistas vairākas arhitektūras revīzijas. Par standarta 32 bitu SPARC procesoru arhitektūru tiek uzskatīta 1989. gadā izlaistā SPARC 8. versija. 1994. gadā iznāca SPARC 9. versija, kas jau bija 64 bitu. 2006. gada sākumā Sun izlaida arhitektūras paplašinājumus zem nosaukuma UltraSPARC Architecture 2005.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]