Slaktiņš Kūsinena klubā

Vikipēdijas lapa
Benuā nams Kamennoostrovas prospektā 26-28 Sanktpēterburgā mūsdienās, kur 1920. gadā atradās Kūsinena klubs

Slaktiņš Kūsinena klubā bija astoņu Somijas komunistiskās partijas locekļu nogalināšana Kūsinena klubā Petrogradā 1920. gada 31. augustā.

Pēc Somijas pilsoņu kara beigām tūkstoši zaudējušo sarkangvardu apmetās Padomju Krievijā, galvenokārt Petrogradā. Gvardu vadītāji no Somijas bankas bija izveduši ārzemju valūtu miljonu somu marku apmērā. Viņi veidoja Somijas komunistiskās partijas kodolu, bet piekopa greznu dzīvi. Savukārt ierindas komunisti dzīvoja nabadzīgi, un par vadības kritiku tos apspieda vai izslēdza no partijas. Partijā radās domstarpības sakarā ar kolektīvas pārstāvniecības tiesībām piedalīties partijas kongresā. Partijas iekšienē izveidojās opozīcija, kura nolēma novākt vadību.

Partijas mītne atradās Petrogradā, Kamennoostrovas prospektā 26-28 (mūsdienās to pazīst kā Benuā namu), piektajā stāvā. Tā tika nosaukta par Kūsinena klubu pēc tam, kad 1920. gada februārī izplatījās baumas, ka gājis bojā Otto Kūsinens (īstenībā viņš slēpās ārzemēs).

Uzbrukums notika 1920. gada 31. augustā partijas sanāksmes pārtraukumā. Pirmo kāpņu laukumā nošāva Juku Rahju. Līsa Savolainena centās izsaukt palīdzību pa telefonu, bet tika nošauta. Juka Vītasāri centās pretoties, bet saņēma lodi galvā. Šaušana beidzās, kad uzbrucējiem aptrūka patronu.

Upuri:

  • Tuomass Hirskimurto, partijas darbinieks;
  • Veine Jokinens, bijušais parlamenta deputāts, Somijas komunistiskās partijas Centrālkomitejas loceklis;
  • Ferdinands Kettunens, SKP militārās organizācijas vadītājs;
  • Konsta Lindkvists, bijušais parlamenta deputāts, Sarkanās tautas padomes loceklis, pilnvarotais transporta jautājumos;
  • Juka Rahja, SKP CK loceklis;
  • Juka Sainio, Krievijas komunistiskās partijas pārstāvis;
  • Līsa Savolainena, militārās organizācijas biroja darbiniece;
  • Juka Vītasāri, sarkanais komandieris.

Tika ievainoti desmit cilvēki.

Šāvēji bija seši sarkanās gvardes skolas kursanti, kurus vadīja Aku Pāsi. Daudzus aizdomās turētos aizturēja, bet drīz atlaida. Šāvēji uzrakstīja vēstuli par iemesliem, kāpēc viņi veica uzbrukumu un nodeva to milicijai. Pēc divu gadu tiesām viņi saņēma vieglus (3—5 gadi) spriedumus, izņemot vīru un sievu Voito un Elvīru Elorantus, kurus nošāva.

Nošautos apglabāja Marsa laukā Petrogradā. Bēres bija valsts mēroga, tajās piedalījās gandrīz 100 000 cilvēku. Atvadīšanās notika Ermitāžā 1920. gada 12. septembrī. Uz kapakmeņa tika uzrakstīts: "Balto somu upuri", lai gan vainīgi bija pašas kompartijas biedri.