Starptautiska organizācija
Izskats
(Pāradresēts no Starpvalstu organizācija)
Starptautiska organizācija jeb starpvalstu organizācija ir vismaz divu valstu vai citu starptautisko tiesību objektu organizācija, kas izveidota, lai pildītu starpvalstu uzdevumus un risinātu problēmas, kuras skar organizācijā iesaistītās valstis. Ir izveidotas vairāki tūkstoši dažādu starptautisku organizāciju. Pazīstamākās starptautiskās organizācijas ir Apvienoto Nāciju Organizācija un Eiropas Savienība.
Dažas starptautiskās organizācijas
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Organizācijas Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO)
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Dibināšana: 1945. gadā, pēc Otrā pasaules kara.
- Mērķis: uzturēt starptautisko mieru un drošību, veicināt sadarbību starp valstīm, aizsargāt cilvēktiesības un veicināt sociālo un ekonomisko attīstību.
- Struktūra: ietver Ģenerālo asambleju, Drošības padomi, Ekonomikas un sociālo lietu padomi (ECOSOC), Starptautisko tiesu un specializētās aģentūras, piemēram, UNESCO, PVO, SVF un citas.
Starptautiskais Valūtas fonds (SVF)
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Dibināšana: 1944. gadā Bretonvudsas konferencē (sk. Bretonvudsas sistēma).
- Mērķis: veicināt starptautisko monetāro sadarbību, stabilizēt valūtas kursus, atvieglot starptautisko tirdzniecību un sniegt finansiālu palīdzību dalībvalstīm.
- Struktūra: sastāv no Valdes un dažādām komitejām.
Pasaules Tirdzniecības organizācija (PTO)
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Dibināšana: 1995. gadā kā Vispārējās vienošanās par tarifiem un tirdzniecību pēctece.
- Mērķis: regulēt starptautisko preču, pakalpojumu un intelektuālā īpašuma tirdzniecību un nodrošināt godīgas un brīvas tirdzniecības attiecības.
- Struktūra: ietver Ministru konferenci, Ģenerālpadomi un dažādas komitejas un darba grupas.
Eiropas Savienība (ES)
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Dibināšana: 1993. gadā, kad tika parakstīts Māstrihtas līgums.
- Mērķis: izveidot ekonomisko un politisko savienību starp Eiropas valstīm, nodrošinot preču, pakalpojumu, kapitāla un cilvēku brīvu apriti.
- Struktūra: ietver Eiropas Parlamentu, Eiropadomi, Eiropas Savienības Padomi, Eiropas Komisiju un Eiropas Savienības Tiesu.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Starptautiska organizācija.
Šis raksts ir ļoti īss un nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
Šis ar politiku saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|