Pāriet uz saturu

Tainaņa

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Tainana)
Tainaņa
臺南'
pilsēta
Tainaņa
Karogs: Tainaņa
Karogs
Ģerbonis: Tainaņa
Ģerbonis
Valsts Karogs: Ķīnas Republika Taivāna
Platība
 • Kopējā 2 191,65 km2
Augstums 19 m
Iedzīvotāji (2024)
 • kopā 1 859 706
 • blīvums 848,5/km²
Laika josla UTC+8
Mājaslapa www.tainan.gov.tw/en/
Tainaņa Vikikrātuvē

Tainaņa (ķīniešu: 台南, Táinán) ir pilsēta Taivānā, kas atrodas salas dienvidrietumos. Tā ir viena no lielākajām un vēsturiski nozīmīgākajām pilsētām valstī, tā tika dibināta 17. gadsimtā un bija pirmā Taivānas galvaspilsēta. Pilsēta bieži tiek dēvēta par Fēniksa pilsētu (鳳凰城), simbolizējot tās atdzimšanu un nozīmīgumu vēsturē.

Tainana ir slavena ar saviem tempļiem, tostarp Konfūcija templi, kas ir vecākais šāda veida templis Taivānā.

Pirms eiropiešu ierašanās Tainaņas apkārtni apdzīvoja vietējo aborigēnu ciltis. Šīs ciltis nodarbojās ar medniecību, zvejniecību un zemkopību. Reģionam bija nozīmīga loma tirdzniecībā starp dažādiem Taivānas un Āzijas dienvidaustrumu reģioniem.

1642. gadā Tainaņas apkaimē ieradās holandieši un uzcēla Fort Zeelandia, kas kļuva par Holandes Austrumindijas kompānijas galveno tirdzniecības un pārvaldes centru Taivānā. Šajā laikā holandieši nostiprināja reģionu kā stratēģisku tirdzniecības punktu starp Ķīnu, Japānu un Dienvidaustrumu Āziju.

1662. gadā Ķīnas pilsoņu kara laikā pret Cjinu dinastiju karojošais un no Ķīnas izspiestais Koksinga (Zheng Chenggong) sakāva holandiešus un izbeidza viņu valdīšanu Taivānā. Tainaņa kļuva par viņa dinastijas galvaspilsētu un stratēģisku punktu, no kura viņš cerēja atgūt Ķīnu. Pēc Koksingas nāves Cjini drīz iekaroja Taivānu un Tainaņa kļuva par vienu no svarīgākajām administratīvajām pilsētām Taivānā.

Pēc Ķīnas–Japānas kara Cjinu dinastija nodeva Taivānu Japānai. Japāņu okupācijas laikā Tainaņā tika ieviesti moderni infrastruktūras uzlabojumi, piemēram, ceļi, dzelzceļš un sabiedriskās ēkas. Pilsētā tika atklātas pirmās modernās skolas un slimnīcas. Japāņi arī veicināja rūpniecības attīstību reģionā.

Pēc Japānas sakāves Otrajā pasaules karā Tainaņa kopā ar pārējo Taivānu tika nodota Ķīnas Republikas pārvaldībā. Pēc Ķīnas pilsoņu kara tā palika Ķīnas Republikas (Taivānas) sastāvā.

Mūsdienās Tainaņa ir pazīstama kā "Taivānas kultūras galvaspilsēta''.

Tainaņa ir svarīgs izglītības centrs Taivānā, kurā atrodas vairākas augstskolas un izglītības iestādes ar lielu nozīmi gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī:

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]