Pāriet uz saturu

Turcijas iebrukums Kiprā

Vikipēdijas lapa
Kipras etniskā sadalījuma karte 1973. gadā (Zelta krāsā tiek apzīmēti Kipras grieķi, violetā — Kipras turki un sarkanā — Lielbritānijas bāzes)

Turcijas iebrukums Kiprā sākās 1974. gada 20. jūlijā un turpinājās divos posmos nākamā mēneša laikā. Tas notika uz kopienu savstarpējās vardarbības fona starp Kipras grieķiem un turkiem un kā atbilde uz militārās huntas Kipras apvērsumu piecas dienas iepriekš. Turcija ieņēma un okupēja salas ziemeļu daļu.

Kipras sala tika sadalīta ziemeļu daļā, ko kontrolēja Kipras turki (un faktiski Turcija, vēlāk Ziemeļkipras Turku Republika), un dienvidu daļā, ko kontrolēja Kipras grieķi (Kipras Republika), tomēr saskaņā ar starptautiskajām tiesībām Kipras Republika saglabā suverenitāti pār visu teritoriju, kas tai piederēja pirms 1974. gada. Kipras Republika 2004. gadā arī pievienojās Eiropas Savienībai, un arī ES atzīst tās suverenitāti pār visu teritoriju, uzskatot salas ziemeļu daļu par "Kipras Republikas uz laiku okupēto teritoriju". Kipras jautājums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Turcija joprojām nav uzņemta Eiropas Savienībā, jo tā pieprasa Turcijai "deokupēt" Ziemeļkipru.

Līniju, kas sadala salu divos sektoros, apsargā ANO miera uzturēšanas spēku kontingents.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]