Uzi

Vikipēdijas lapa
Uzi
Galvenie dati
Valsts Karogs: Izraēla Izraēla
Tips mašīnpistole
Konstruktors Uziels Gals
Ražotājs Israel Military Industries, FN Herstal u.c.
Ražošanā no 1953. gada
Bruņojumā Karogs: Izraēla Izraēla u.c.
Tehniskie parametri
Patronu tips 9x19 mm Parabellum, .22 LR, .45 ACP, .41 AE
Šaušanas ātrums 100 šāvieni minūtē
Sākuma ātrums ~ 400 m/s
Attālums 100 m
Masa 3,5 kg (bez magazīnas)
Garums 650 mm (ar laidi)
470 mm (ar saliktu laidi)
Stobrs 260 mm
Pārlādes sistēma Magazīnas
Patronas aptverē atkarībā no kalibra
Papildu informācija
Versijas Uzi Carbine
Mini-Uzi
Micro-Uzi
Uzi Pistol

Uzi (ivritā: עוזי‎) ir Izraēlas mašīnpistoļu saime.

Ieroci uzkonstruēja Izraēlas Aizsardzības spēku leitnants Uziels Gals. Pirmie prototipi tika izgatavoti 1950. gadā. Drīz labākie no tiem tika pārbaudīti lauka apstākļos un atzīti par labākiem, salīdzinot ar citiem ieročiem. Kad tika apstiprināts gala prototips, 1953. gadā sākās tā masveida ražošana. Ar Uzi vispirms apbruņoja armijas speciālo uzdevumu vienības. Pirmoreiz kaujas apstākļos tas tika pielietots 1956. gada Suecas kampaņas laikā, un UZI atzina par piemērotāko ieroci tuksneša karam.

UZI bija ne tikai viegli pārvietojams, bet arī tāda tipa ierocim ļoti precīzs. 1960. gados oriģinālās koka detaļas aizstāja ar metāla detaļām. Drīz UZI ražošanu uzsāka Beļģijas ieroču kompānijā FN Herstal.

Izraēlas kompānija Israel Military Industries (IMI) turpināja pilnveidot šo ieroci, izlaižot dažādas tā modifikācijas. Tika izveidota mazāka UZI versija ar nosaukumu "mini UZI", tā izmērs bija gandrīz tikpat liels kā rokas ierocim; vēlāk arī vēl mazāks modelis "mikro UZI". Viena no versijām ir "UZI pistole", tā ir pusautomātiska, "mikro UZI" pistoles variants.

UZI ieguva popularitāti pasaulē gan kā kaujas ierocis, gan kā specvienību un apsardzes ierocis. UZI izmantots daudzās Holivudas filmās.