Uzvārdu azerbaidžanizācija
Uzvārdu azerbaidžanizācija ir politika, kuru īstenoja pēc Azerbaidžānas neatkarības atgūšanas. Saskaņā ar parlamenta — Millimedžlisa lēmumu 1993. gadā izplatītās slāviskās uzvārdu galotnes ("-ov", "-yev") varēja aizstāt ar tādām galotnēm kā "-lı" (atkarībā no vārda saknes, "-li" " -lu", "-lü"), "-zadə", "-oğlu" (kas nozīmē "dēls"), "-qızı" (kas nozīmē "meita"), vai arī tos varēja vienkārši atmest.[1] Līdzās vārdam un uzvārdam tiek lietoti arī patronīmi,[2] tomēr galvenokārt juridiskos dokumentos, nevis ikdienā. Piemēram, lai gan Ilhams Alijevs ir plaši zināms pēc viņa vārda un uzvārda, viņa pilnais vārds ir Ilhams Heidars oglu Alijevs (İlham Heydər oğlu Əliyev, t.i. Ilhams Heidara dēls Alijevs).
Azerbaidžānas Nacionālās Zinātņu akadēmijas ietvaros izveidota komisija 2010. gadā sagatavoja koncepciju par uzvārdiem un iesniedza to prezidenta administrācijai. Komisija izskatīja četras iespējas. Viņi ieteica formas "-lı", "-li", "-lu", "-lü", "-oğlu" vai abas "-soy" (kas nozīmē "ģimenes līnija") un "-gil" (kas nozīmē "no"). Irānas Azerbaidžānā izplatītais "-zadə" vairs netika atbalstīts.[3]
Pēc Millimedžlisa Kultūras komitejas priekšsēdētāja Nizami Džafarova teiktā, vēl 2010. gadā Azerbaidžānā 80% uzvārdu galotņu bija "-ov" vai "-yev", savukārt 10% iedzīvotāju lietoja "-li". "-lu", "-lu" un vēl 10% izmantoja "-zadə". Dzimtsarakstu nodaļas par pieņemamiem uzskatīja tikai "-ov" un "-yev", pamatojoties uz iepriekšējiem likumiem.[3] Dažreiz pilsoņiem bija atļauts izvēlēties tādus piedēkļus kā "-lı", "-li", "-lu", "-lü", bet tas notika ar grūtībām.
Kopš Azerbaidžānas neatkarības iegūšanas līdz 2022. gada 1. martam jau bija mainīti gandrīz 1 200 000 cilvēku uzvārdi, no tiem 2022. gada pirmajos 2 mēnešos gandrīz 8000, kas bija 3 reizes vairāk nekā visā 2021. gadā..[4] Vienlaikus mainās vārdu došanas stils — valsts neiesaka lietot ārzemju vārdus, un populārākie kļuvuši reliģiskie vārdi, tādi kā Ali, Jusifs, Zahra, Zeinaba.[4]
Gruzijas azerbaidžāņu aktīvisti uzsāka līdzīgu kampaņu, lai atbrīvotos no krievu galotnēm uzvārdos. Tomēr daļa no viņiem iebilst arī pret azerbaidžāņu galotnēm, kas pasvītrotu viņu etnisko atšķirību no pamattautības.[5]
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Crocusoft. «E-QANUN». e-qanun.az (angļu). Skatīts: 2024-05-15.
- ↑ «Adın, ata adının və soyadın verilməsi və dəyişdirilməsi qaydaları». web.archive.org. 2016-05-08. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016-05-08. Skatīts: 2024-05-15.
- ↑ 3,0 3,1 «Azərbaycanda soyad sonluqlarının dəyişdirilməsi ilə bağlı yekun variant üzərində dayanılıb». Trend.Az (azerbaidžāņu). 2010-03-03. Skatīts: 2024-05-15.
- ↑ 4,0 4,1 «Azertag.az Tieslietu ministrija rīkoja kārtējo tiešsaistes brīfingu par vārda, uzvārda un uzvārda maiņu».
- ↑ «Azerbaijani activists in Georgia want family names ‘liberated from occupation’». OC Media (en-US). Skatīts: 2024-05-15.