Velsas ponijs (sekcija B)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Velsas ponijs (sekcija B)
Izcelsme Velsa
Īpašības
Augstums skaustā Maksimums 137 cm
Krāsa visas krāsas, izņemot dārks un lāsumains
Mājas zirgs (Equus caballus)

Velsas ponijs (sekcija B) jeb vienkārši Velsas ponijs ir viena no četrām Velsas poniju šķirnes sekcijām. Velsas ponijiem kopumā izšķir sekciju A — Velsas kalnu ponijs, sekciju B — Velsas ponijs, sekciju C — Velsas braucamā tipa ponijs, sekciju D — Velsas braucamais ponijs.

Velsas ponija sekcija B ir attīstījusies no Velsas kalnu ponija (sekcija A) tipa. Lai arī Velsas kalnu ponijs bija ļoti populāra jājamzirgu šķirne, tomēr radās pieprasījums pēc nedaudz lielāka auguma ponijiem. Tā tika izveidots Velsas ponijs (sekcija B).[1]

Izskats un raksturs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Velsas ponijs ir elegants un smalki veidots, tā izskatā var saredzēt arābu zirga ietekmi.[1] Tā maksimālais pieļaujamais augstums skaustā ir 1,37 m Lielbritānijā un 1,47 m ASV. Lai arī ponijs ir smalki veidots, tā kauli nedrīkst būt pārāk viegli, tiem ir jābūt spēcīgi veidotiem. Kakls Velsas ponijam ir garš un izliekts skaistā arkā, kā arī tam ir īsa, muskuļaina mugura, platas krūtis un jaudīgi krusti. Galva ir maza, ar mazām smailām austiņām, acis lielas un izteiksmīgas, arī nāsis ir lielas un plaši atvērtas.[2]

Velsas ponijs var būt jebkurā krāsā, izņemot raibās krāsas kā dārka un lāsumaina.[3]

Velsas ponijam piemīt visas raksturīgās Velsas kalnu ponija īpašības. Tas ir tikpat draudzīgs un veikls, bet tā gaitas ir mīkstākas nekā mazajam brālēnam. Velsas ponijs ir ātrs un ar drošu soli kalnainā reljefā. Kā arī ponijs ir saglabājis izcilu izturību un pieticību no saviem senčiem — Velsas kalnu ponijiem.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par šķirnes ciltstēvu kļuva ērzelis Merlins, kas bija Derlija arābu zirga dēls,[1] piedzimis Velsas kalnu ponija ķēvei. Šķirnes rašanās iesākumā Velsas ponijus sauca arī par merliniem. Velsas ponija izveidē tika izmantots arī Velsas braucamā tipa poniju (sekcija C) ponijs. Velsas ponijs kļuva par galveno Velsas zemnieku jājamzirgu.[1] Toties mūsdienās tas ir ļoti populārs un universāls bērnu jājamzirgs, un tā daudzveidīgie talanti atļauj šķirni pielietot visdažādākajos sporta veidos, bet vispopulārākais pielietojums ir konkūrs.

Velsas ponijs ir izplatīts visā pasaulē. Tas ir eksportēts gan uz ASV, gan Kanādu, gan Austrāliju.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Nicola Jane Swinney "Horse Breeds of the world"
  2. «Illustrated Section B Welsh Pony Breed Standard». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009. gada 3. martā. Skatīts: 2009. gada 20. februārī.
  3. Evans, J. Warren et al. (eds.) The Horse Second Edition New York: Freeman and Company 1990 ISBN 0-7167-1811-1

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]