Vikipēdija:Tulkošana

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Šī ir īstā vieta diskusijai par latviešu Wikipēdijas (jeb Vikipēdijas) latviskošanu. Savas pārdomas un ieteikumus vari pievienot vai nu šajā lapā, vai diskusiju lapā. Vari droši rakstīt klāt arī citus Wikipēdijā atrodamos tekstus un iespējamos tulkojumus. Darbalauks ir plašs - jāiztulko ir viss, kas ir atrodams šeit, tomēr iespējamos tulkošanas variantus labāk pievieno šeit, lai tie visi būtu vienuviet. Neslēp savas spožās idejas! Arī tad, ja tev nav jaunas idejas, lūdzu, pievieno savu balsi par, tavuprāt, labāko variantu, ja atbalsti variantu, kas šobrīd nav minēts kā pirmais variants. Tavi komentāri būs gaidīti arī pēc latviskošanas, jo izmaiņas veikt būs iespējams vienmēr.

Wikipēdija vai Vikipēdija?[labot pirmkodu]

a) Wikipēdija, jo vārda izcelsme ir wiki + enciklopēdija, un wiki ir "atslēgas vārds";
b) Vikipēdija, jo latviešu valodā nav burta w.

Treidmarkus, firmu, produktu nosaukumus un taml. netulko vispār, ja nemaldos, to pat nedrīkst darīt. Domāju, ka tas attiecas arī uz Wikipedia. (Patiesībā Vikipēdija besī tā, ka rokas trīc :)). Tu taču nelieto brille.lv, bet tomēr google.lv.Warlock 17:47, 14 novembrī, 2007 (UTC)

Manuprāt, latviešu valodā 'w' nav un ar to viss ir pateikts. Latviešu valodā, atšķirībā no, piemēram, angļu valodas, visus īpašvārdus pieraksta nevis oriģinālajā rakstībā, bet atbilstoši izrunai; tam būtu jāattiecas arī uz Vikipēdiju. --Pet 13:00, 30 Nov 2004 (UTC)

Ja ir vēlēšanās, lai kāds šo projektu Latvijā uztvertu nopietni, tad rakstiet vai nu Vikipēdija, vai Wikipedia, nevis šo hibrīdu "Wikipēdija". Latviešu valodā nav burta "w", vismaz oficiālos rakstos pagaidām tas nekur netiek lietots. Izņēmums ir preču zīmes, kuras raksta oriģinālformā. Droši nezinu, bet domāju, ka arī "Wikipedia" ir preču zīme, tāpēc to nevajadzētu mainīt un tā jāatstāj kā ir "Wikipedia", tāpat kā mēs rakstām "Linux", "Windows" utt. No otras puses plaši lietoti vārdi ātri kļūst par sugas vārdiem un tad būtu pieļaujama latviskota rakstība "vikipēdija", tāpat kā "kserokss" utml.

viennozīmīgi Wikipedia!nu labi varētu būt arī familiārāks [UZSVERU-FAMILIĀRĀKS] variants Wikipēdija [pieņemot ka vārds "wiki" un nevis vikī vai viki ir visa šī pasākuma pazīšanas zīme ir svienots ar latviešu -pēdija ar ko it kā būtu vieglāk manipulēt]piemeram, portugāļu valodā arī it kā nav, piemēram, "k" bet tas nenozīmē ka tāpēc ir candava vai carlis tsucurs.vispār vairs neviena eiropiešu valoda [protams izņemot latviešu] nekādi neatveido nekādus īpašvārdus[neskatoties uz to vai respektīvie burti ir vai nav alfabētā] un tā kā šis nav nekas "valstiski oficiāls" es domāju ka te ir īstā vieta kādam bišķītim svaigas inovācijas,ko latviešu valoda nav redzējusi kopš tik seniem laikiem... --87.110.65.182 22:15, 21 jūnijā, 2006

Kā preču zīmei šim vārdam ir jābūt "Wikipedia". Bet ņemot vērā, ka šeit (Vikipēdijā) tas galvenokārt tiek lietots nevis kā preču zīme, bet gan kā vārds, un tas ir vajadzīgs dažādos locījumos, tad tam ir jābūt "Vikipēdija". Rakstu valodai ir jāatbilst runātai valodai. Mēs taču sakam nevis "esmu izlasījis to Wikipedia", bet "esmu izlasījis to Vikipēdijā". Nevis "paņēmis no Wikipedia", bet "paņēmis no Vikipēdijas". Kā runājam, tā arī ir jāraksta.

"Wikipedia:", "Wikipedia_talk:"; "User:"; "User_talk:" u.c.[labot pirmkodu]

Tulkot vai netulkot?

Kāpēc ne? --Pet 13:01, 30 Nov 2004 (UTC)

Namespaces latviski[labot pirmkodu]

Tātad, kā atveidosim visas namespaces? ("Palīglapas" arī nav īsti precīzi). Droši varat pievienot savas idejas manis piedāvātajiem variantiem:

Media
Media, vide, multivide
Special
Special, sevišķie
(raksti)
(bez izmaiņām)
Talk
Diskusija
User
Lietotājs
User_talk
Lietotāja_diskusija
Wikipedia
Vikipēdija,uikipēdija
Wikipedia_talk
Vikipēdijas_diskusija
Image
Attēls
Image_talk
Attēla_diskusija
MediaWiki
MediaWiki
MediaWiki_talk
MediaWiki_diskusija
Template
Veidne
Template_talk
Veidnes_diskusija
Help
Palīdzība
Help_talk
Palīdzības_diskusija
Category
Kategorija
Category_talk
Kategorijas_diskusija

Lai varētu pārtulkot "MediaWiki" vai "MediaWiki_talk", jāzin, ko tas nozīmē.

Mediawiki ir tā namespace, kur definē visus interfeisā lietotos tekstus (visas (vai gandrīz visas) šis namespace lapas atrodas Special:allmessages)(tās lapas ir read-only by default). -Yyy 07:10, 30 novembrī, 2006 (UTC)

Skatīt arī[labot pirmkodu]