Viktors Orehovs

Vikipēdijas lapa
Viktors Orehovs
Latvijas armijas formas tērpā
Latvijas armijas formas tērpā
Personīgā informācija
Dzimis 1909. gada 20. maijā
Miris 1998. gada 6. februārī (88 gadi)
Nodarbošanās selekcionārs

Viktors Orehovs (1909. gada 20. maijs — 1998. gada 6. februāris) bija botāniķis, liliju un gladiolu selekcionārs.

Dzimis dārznieka ģimenē. Skolas gaitas sācis Salas pamatskolā, pēc kuras turpinājis mācības Vecbebru dārzkopības skolā, kuru pabeidzis 1929. gadā. Priekulē, Rūjienā un Rēzeknē strādājis par dārznieku.

Pēc dienesta Latvijas armijā pieņēmis darbu robežsardzē, kur strādājis par daiļdārznieku. Pēc robežsardzes likvidēšanas 1941. gadā pārcēlies Jēkabpilī, kur apmeties uz dzīvi un izveidojis dārzkopību.

selekcionārs izveidojis ap 450 gladiolu un 300 liliju šķirņu, starptautiskajā liliju sarakstā ir reģistrētas vairāk nekā 130 Orehova jaunšķirnes. Tāpat selekcionējis gladiolas, no kurām pazīstamākās šķirnes ir ‘Rita’, ‘Brīvība’, ‘Līgo vakars’, ‘Sniega māte’, ‘Jēkabpiliete’, ‘Teiku valsts’ un lilijas ‘Nakts tango’, ‘Saule’. Vienlaikus publicējies žurnālos ar rakstiem par dārzkopību un puķkopību, kā arī sarakstījis četras grāmatas par lilijām.

Padomju laikos ieguvis Nopelniem bagātā agronoma goda nosaukumu. 1989. gadā Orehovam tika piešķirts Jēkabpils goda pilsoņa tituls, savukārt 1995. gadā Triju Zvaigžņu ordenis.