Ziemeļkaukāza valodas

Vikipēdijas lapa
Ziemeļkaukāza valodas
Ģeogrāfiskā
izplatība
Ziemeļkaukāza
Ģenētiskā
klasifikācija
  • Ziemeļkaukāza valodas
Atzari
Ziemeļkaukāza valodas
Ziemeļkaukāza valodas

Abhāzu-adigju

  Čerkesu
  Abhāzu
  Ubykh (izmiris)

Nahu—dagestāniešu

  Nahu
  Avārjas-Andu & Tsezic
  Darginu
  Lezginu & Khinalug
  Laku

Ziemeļkaukāza valodas ir hipotētiska valodu saime. Pats par sevi Ziemeļkaukāza valodu saimes jēdziens ir diezgan patvaļīgs, vietējo iedzīvotāju valodas ir pārāk maz pētītas. Tomēr, pateicoties daudzu valodnieku rūpīgajam un dziļajam darbam, kas pēta šo jautājumu, kļuva skaidrs, cik sadrumstaloti un sarežģīti ir daudzi Ziemeļkaukāza dialekti.[nepieciešama atsauce] Speciālisti sadala ziemeļkaukāziešu valodas Nahu-Dagestāniešu un Abhāzijas-Adigju grupās. Uz Nahu, valodās, kas ir saprotamas vienam otram, runā vainahi - tas ir čečenu un inguši vispārpieņemtais nosaukums. (Grupas nosaukums iegūts no čečenu pašnosaukuma - Nahči.)

Dagestānas valodām ietver Avaru, Andi, Iez, Ginukh, Gunzib, Bezhta, Hvarshinsky, Lak, Dargin, Lezgin, Tabasaran, Agul, Rutulu.

Abhāzu-adigju valodās runā radniecīgas tautas. Adigēs - kabardi, adigi, čerkesi, šapsugi; abhāzu valodā - abhāzi un abaza. Bet šajā klasifikācijā ne viss ir tik vienkārši. Kabardi, adigi, čerkesi un šapsugi uzskata sevi par vienotu tautu – adigiem – ar vienu valodu – adigu, un oficiāli avoti nosauc četras adigu tautas.