Zodiaks (grupa)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Zodiaks
Zodiaks Disco alliance 1980.jpg
Albuma Disco Alliance vāks
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Žanri elektroniskā mūzika, sintpops, poproks
Darbības gadi 1980—1983
1987—1991
Izdevēji Melodija
Dalībnieki
(sākotnējais sastāvs)
Andris Reinis
Zane Grīva
Jānis Lūsēns
Ainārs Ašmanis
Andris Sīlis

Zodiaks (arī "Zodiac") bija latviešu rokgrupa, kura izpildīja Jāņa Lūsēna kompozīcijas. 80. gadu sākumā tā izdeva divus instrumentālās mūzikas albumus, bet 80. gadu beigās atjaunotajā sastāvā ietilpa arī dziedātāji Zigfrīds Muktupāvels un Maija Lūsēna, kas izpildīja vairākus hitus ("Taisnība", "Tautas laiks", "Manas mīļākās puķes", "Mirušais gadsimts").

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1980—1983[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kad instrumentālās mūzikas grupa "Arka" sāk ierakstīt savu pirmo albumu un muzikālu domstarpību dēļ no tās aiziet Juris Kulakovs, grupa Jāņa Lūsēna vadībā kļūst par "Zodiaku" un ieraksta savu pirmo albumu "Disco Alliance", kurš PSRS kļūst ļoti populārs. Pēc pāris gadiem seko otrs albums "Mūzika izplatījumā" (Music In The Universe). Līdz 1983. gada 26. augustam tiek pārdoti 5 848 980 "Disco Alliance" un 1 703 800 "Mūzika izplatījumā" eksemplāru.[1] Pēc otrā albuma iznākšanas grupa savu darbību pārtrauc.

1982. gadā grupa Aleksandra Grīvas vadībā vēl ieraksta Viktora Vlasova instrumentālās kompozīcijas no krievu kinofilmām, 1985. gadā tās izdotas skaņuplatē ar "Zodiaka" vārdu.

1983—1987[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

J. Lūsēns kļūst par Liepājas zvejnieku kolhoza «Boļševiks» vokāli-instrumentālā ansambļa "Neptūns" vadītāju, šī grupa 1985. gadā ieraksta mazo skaņuplati ar J. Lūsēna dziesmām, no kurām divas dzied toreizējais ansambļa solists Aivars Brīze, pa vienai — J. Lūsēna sieva Maija Lūsēna un Igo.

1987—1991[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

"Zodiaka" vārdu Jānis Lūsēns dod arī jaunajam grupas sastāvam, kas kļūst pazīstams 1987. gadā, kad Lūsēns spēlē jau ar citiem mūziķiem - dziedātājiem Zigfrīdu Muktupāvelu un Maiju Lūsēnu, ģitāristu Dzintaru Sāgenu (viņu drīz nomaina Aivars Gudrais) un taustiņinstrumentālistu Gati Zvirgzdiņu (viņš pēc kāda laika grupu pamet), un grupa iegūst Grand Prix festivālā Liepājas dzintars '87. Divus gadus vēlāk viņi triumfē vēlreiz. Top hiti "Mirušais gadsimts", "Vējš", "Tautas laiks", "Dziedi jel" un "Taisnība".

Grupai iznāk divas skaņuplates — "In memoriam" ar instrumentālo mūziku un "Mākoņi", kurā Z. Muktupāvels un M. Lūsēna dzied J. Lūsēna dziesmas ar V. Plūdoņa un citu latviešu dzejnieku vārdiem, tai skaitā arī "Manas mīļākās puķes". 1991. gadā pēc Amerikas turnejas tā savu darbību pārtrauc.

1991 - 2005[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc grupas aktīvās darbības beigām Zigfrīds Muktupāvels un Aivars Gudrais pievienojas grupai "Bet bet", savukārt Jānis un Maija Lūsēni kādu laiku turpina kopīgi uzstāties ar bērnu dziesmu programmām. J. Lūsēns pievēršas mūzikliem un operām, kā arī ieraksta dziesmu ciklus ar dažādiem izpildītājiem. Zodiaka dziesmas tiek izdotas atkārtoti vairākās izlasēs Latvijā un Krievijā.

Kopš 2005[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2005. gadā "Zodiaka" instrumentālais sastāvs (Jānis Lūsēns, Zigfrīds Muktupāvels, Ivars Piļka, Dzintars Sāgens un Andris Reinis) apvienojas, lai sniegtu koncertu Krievijas festivālā "Diskoteka 80", izpildot instrumentālās kompozīcijas no grupas pirmajiem diviem albumiem. Panākumu iedvesmoti, mūziķi turpina uzstāties gan Krievijā, gan Latvijā. 2013. gadā "Zodiac" piedalās festivālā "Positivus", tā paša gada rudenī seko pirmais pilna apjoma koncerts koncertzālē "Palladium" Rīgā. Sastāvā līdzās J. Lūsēnam un Z. Muktupāvelam ir arī bundzinieks Mārtiņš Linde, ģitārists Mārcis Auziņš un taustiņinstrumentālists Jānis Lūsēns juniors.[2]

Gan Latvijā, gan Krievijā tiek izdoti grupas instrumentālo kompozīciju remiksi.

Diskogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Albumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Albums Piezīmes
1980 Disco Alliance Instrumentāls, LP
1982 Mūzika izplatījumā Instrumentāls, LP
1985 Музыка из kинофильмов Instrumentāls, LP
1989 In Memoriam Instrumentāls, LP
1990 Mākoņi LP

EP[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Provincial Disco (Remixes). Mikrofona ieraksti, 2006.
  • Pacific. Shanti Records (Krievija), 2012.

Izlases[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gads Albums Piezīmes
1984 Music in the Universe Abi pirmie albumi, kasete
1995 Mirušais gadsimts (dziesmu izlase) Kasete
1996 Dedication Instrumentāls, CD
1999 Disco Alliance Abi pirmie albumi, CD
2006 Mirušais gadsimts CD
2008 Зодиак CD, Krievija, instrumentāls

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]