Čuncjina

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
重庆市区/Chóngqìng
KinaCuncina.png
Vārda nozīme 重/chóng - atkal
庆/qìng - svinības
divkāršas svinības
Iedzīvotāji (2006) 4 133 663
7 572 198 (aglom.)
Dibināta XI. gs pmē
Province Čuncjinas municipalitāte
Mājaslapa http://www.cq.gov.cn/

Čuncjina (ķīniešu: 重庆市区/Chóngqìng) - pilsēta Ķīnas centrālajā daļā pie Dzjalinas (Jialing) upes ietekas Jandzi. Čuncjinas pilsēta ir viena no četrām Ķīnas pilsētām, kura veido atsevišķu, provincēs neietilpstošu municipalitāti. Čuncjinas municipalitātē 2005. gadā dzīvoja vairāk kā 31 miljons iedzīvotāju, tomēr pašā Čuncjinas pilsētā ir "tikai" vairāk nekā 4 miljoni iedzīvotāju. Pilsēta ir visai kalnaina un viena no retajām Ķīnas lielpilsētām, kurā ir salīdzinoši maz velosipēdistu.

Čuncjinas centrs

Vēsturiski liela upes osta, pēc 2.pasaules kara Čuncjina kļuva par vienu no lielākajiem Ķīnas militārās rūpniecības centriem. Pilsētas apkaime bagāta ar derīgajiem izrakteņiem. Ap Čuncjinu ir lielākās dabasgāzes un stroncija atradnes Ķīnā. Šeit atrodas arī lielākā alumīnija rūpnīca valstī.

Pēc Triju Aizu aizsprosta pabeigšanas Čuncjinas osta būs spējīga uzņemt okeāna klases kuģus.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Čuncjina tiek uzskatīta par pusleģendārās Ba valsts galvaspilsētu, kura radās XI gs. p.m.ē. 316. gadā p.m.ē. to ieņēma Cinu valsts (Qin). 581. gadā (Suju dinastijas (Sui) laikā) pilsētu nosauca par Ju (Yu), bet 1102. gadā - par Gunu (Gong).

1189. gadā Dienvidu Sunu princis Džao Duņs (Zhao Dun), atzīmēdams savu kronēšanu, nosauca pilsētu pašreizējā vārdā.

1362. gadā (Juaņu dinastijas laikā) nemiernieku līderis Mins Judžeņs (Ming Yuzhen) Čuncjinā nodibināja neatkarīgu, īslaicīgi pastāvošo Dasjas (Daxia) karalisti. 1621. gadā īsu laiku pilsētā pastāvēja neatkarīgā Dalianas (Daliang) karaliste.

1891. gadā Čuncjina kļuva par pirmo iekšzemes ostu, kura tika atvērta ārzemniekiem.

No 1937. līdz 1945. gadam Čuncjina bija Čana Kaiši Ķīnas valdības pagaidu galvaspilsēta. To smagi bombardēja japāņu aviācija, šo gadu laikā veicot 268 uzlidojumus un nometot uz pilsētu 11 500 aviācijas bumbu. Čuncjina tiek uzskatīta par visvairāk bombardēto pilsētu 2.pasaules karā.

1997. gadā tika izveidota Čuncjinas municipalitāte.