Haralds V Gliksburgs

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Haralds V
Harald V
Harald V Norge.jpg
Norvēģijas karalis
Amata sākums
1991. gada 17. janvāris
Priekštecis Olafs V

Dzimšanas dati 1937. gada 21. februāris
Skauguma, Karogs: Norvēģija Norvēģija
Tēvs Olafs V
Māte Marta Bernadote
Dzīvesbiedrs(-e) Karaliene Sonja
Bērni Princese Marta Luīze, Kroņprincis Hākons
Augstskola Oslo universitāte, Norvēģijas kara akadēmija, Oksfordas universitāte
Reliģija kristietis

Haralds V (norvēģu: Harald V; dzimis 1937. gada 21. februārī) ir Norvēģijas karalis. Sācis valdīt pēc tēva - karaļa Olafa V nāves 1991. gadā.

Dzimis Norvēģijas karaļu rezidencē Skaugumā un ir pirmais karalis, kurš dzimis Norvēģijā pēc 1370. gadā dzimušā Olafa IV. Haraldam V ir divas māsas - Ragnhilda un Astrīda. Otrā pasaules kara laikā pēc Vācijas iebrukuma Norvēģijā, Haralds V kopā ar māti un māsām uzturējās ASV, bet tēvs un vectēvs - karalis Hokons VII, bija kopā ar trimdas valdību Lielbritānijā. Pēc kara mācījās Oslo universitātē, Norvēģijas kara akadēmijā un Oksfordas universitātē.

1968. gada 29. augustā Haralds V apprecējās ar kokrūpnieka meitu Sonju Haraldsenu. Šīs laulības bija pagrieziena punkts monarhijas vēsturē, jo nākamā karaliene, pretēji gadsimtu tradīcijām, nebija dižciltīgā. Haralds šīs laulības izcīnija desmit gadus satiekoties ar Sonju un deklarējot, ka viņš vai nu neprecēsies vispār vai precēs tieši Sonju Haraldsenu. Būdams kroņprincis, Haralds V pārstāvēja Norvēģiju burāšanā olimpiskajās spēlēs Tokijā 1964. gadā, Mehiko 1968. gadā un Minhenē 1972. gadā.

Atsauces[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]