Jānis Kristītājs

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Svētais Jānis Kristītājs
Meister von Gracanica (I) 001.jpg

Sv. Jānis Kristītājs XIII gs. ikonā Gračanicas klosterī mūsdienu Kosovā
Priekštecis, kristītājs un moceklis
Dzimis laika posmā no 6. līdz 2. gadam p.m.ē.
Miris apm. 30. gadā
iespējams Maherona pie Nāves jūras
(ِقلة المشناقى‎ /Qalatu l-Mishnāqá)
(tagad Karogs: Jordānija Jordānija)
Godā kristietībā un islāmā
Piemiņas diena 24. jūnijs
Simboli krusts, jērs, kamieļādas tērps
Svētais aizbildnis Kvebeka; Ņūfaundlenda; Puertoriko; Hospitāliešu ordenis; Jordānija; Florence, Dženova un daudzas citas pilsētas
Strīdīgie jautājumi relikviju jautājums - pasaulē esot 11 vietas, kurās it kā tiek glabāti Jāņa Kristītāja rādītājpirksti un vismaz sešās vietās esot viņa galvas

Svētais Jānis Kristītājs (ivritā: יוחנן המטביל‎ - "Zaharija dēls", grieķu: Ιωάννης ο Βαπτιστής, latīņu: Sanctus Io(h)annes Baptista; dzimis laika posmā no 6. līdz 2. gadam p.m.ē., miris ap 30. gadu) bija sludinātājs un askēts, kurš, pēc evaņģēlija datiem, kristīja Jēzu Kristu. Tiek godināts kā svētais kristietībā un kā pravietis islāmā.

Jānis Kristītājs kritizēja pastāvošo kārtību, sludināja Dieva valstības drīzu iestāšanos un veica kristīšanu Jordānas upē. Vairāki Jēzus sekotāji pirms pievēršanās kristietībai bija Jāņa Kristītāja sekotāji un Jānis kristīja arī pašu Jēzu, gan, pēc Mateja evaņģēlija datiem, teiktdams, ka Jēzum būtu jākristī viņš.

Kad Jānis Kristītājs vērsās pret tetrarha Hēroda Antipas laulībām ar brāļa sievu, viņš tika ieslodzīts. Evaņģēliji vēsta, ka, pamatojoties uz Hēroda sievas meitas skaisto deju un solījumu izpildīt jebkuru viņas vēlēšanos, Jānim Kristītājam tika nocirsta galva. Evaņģēlijos nav nosaukts meitas vārds, tomēr Josifs Flāvijs darbā "Jūdu vēsture" (Antiquitates Judaicae) raksta par Hēroda sievas meitu Salomi, kaut šajā pašā darbā apgalvots, ka Jānis Kristītājs esot nogalināts politisku iemeslu dēļ.

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Commons:Category
Vikikrātuvē ir pieejami multimediju faili par šo tēmu. Skatīt: Jānis Kristītājs