Jaunā mošeja

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Skats uz Jauno mošeju no Zelta raga.
Jaunā mošeja naktī.

Jaunā mošeja, jeb Mātes Sultānes mošeja (turku: Yeni Camii, Valide Sultan Camii) (1597 - 1663) ir mošeja Eminēnī rajonā, Stambulā, Turcijā. Tā atrodas Bosfora Zelta raga līča krastā, Galatas tilta dienvidu galā. Jaunā mošeja, tā pat kā Galatas tilts ir labi zināmas Stambulas tūrisma apskates vietas. Mošejas pagalmā ir uzbūvēta skaista mazgāšanās strūklaka (turku: şadırvan) un sultāna kiosks, kas noflīzēts ar Iznikas flīzēm.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1597. gadā pēc sultāna Murada III sievas Safijes sultānes rīkojuma tika sākta mošejas celtniecība. Mošejas projektu sāka izstrādāt un realizēt arhitekts Dāvids āga (Davut), bet viņa darbu turpināja Dalgičs Ahmets āga un pabeidza - Mustafa āga sultāna Mehmeda IV valdīšanas laikā (1663). Mošejas celtniecībai tika piegādāti akmens bluķi no Rodu salas. Mošejas celtniecība tika pabeigta tikai 66 gadus pēc darbu sākšanas, jo tās pasūtītāji - sultāns Murads III un viņa sieva jau bija miruši, bet Konstantinopolē bija izplatījusies mēra epidēmija.

Arhitektūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jaunās mošejas projekts ir arhitekta Sinana principu turpinājums, kas pārmantoti no Troņmantnieka mošejas un Sultāna Ahmeda mošejas. Šī mošeja ir atšķirīga ar piramīdai līdzīgo kupolu, kura diametrs ir 17,5 m un augstums - 36 m. Kupolu balsta četras lielas kolonnas.

Attēlu galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Istanbul Portal - History of Precincts. New Mosque

Saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]