Okapi

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Okapi
Okapia johnstoni (Sclater, 1901)
Okapi
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Pārnadži (Artiodactyla)
Dzimta Žirafu dzimta (Giraffidae)
Ģints Okapi (Okapia)
Suga Okapi (O. johnstoni)
Izplatība
Okapi distribution.PNGOkapi pašreizējais izplatības areāls ir iekrasots tumši zilā krāsā, iespējamais izplatības areāls — gaiši zilā krāsā

Okapi (Okapia johnstoni) ir žirafu dzimtas zīdītājs. Tā ir vienīgā suga okapi ģintī. Okapi dabiskais izplatības areāls ir Kongo Demokrātiskās Republikas ziemeļu lietus meži. Okapi suga tika atklāta 1901. gadā, kad Kongo lietus mežos ekspedīcijā devās britu pētnieks Harijs Džonstons, lai gan jau 1890. gadu sākumā velsiešu pētnieks Henrijs Mortons Stenlijs ziņoja par šo dzīvnieku.

Okapi ir sastopams daudzos pasaules zooloģiskajos dārzos. Speciālisti uzskata šo dzīvnieku par gandrīz apdraudētu sugu. Pēc dažu ekologu domām, džungļos dzīvo no 10 līdz 35 tūkstošiem indivīdu.[1] Okapi dzīves ilgums no 20 līdz 30 gadiem. Mātītes reproduktīvo vecumu sasniedz 2 gadu vecumā, bet tēviņi — 3 gadu vecumā.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augstums no 1,5 — 1.7 metram. Garums 2 — 2.1 metram. Svars 200 — 250 kilogramiem. Tēviņiem pierē izaug īsi ar ādu klāti kaula izaugumi, kas atgādina žirafes ragus. Vilna ir kastaņbrūna, un šī aizsargkrāsa ļauj okapi palikt nepamanītam tropisko meža paēnā. Okapi uz pakaļkājām ir horizontālas svītras, tāpat kā zebrai, tāpēc pievakarē starp augiem viņa ķermenis kļūst neredzams. Okapi mēle ir zilā krāsā, gluži kā suņiem Čau-Čau[2]. Mēles garums var būt pat 35 centimetrus garš, tāpēc dzīvnieks var aizsniegt pat savas acis un ausis. Uz nagiem atrodas smirddziedzeri, ar kuru izdalījumiem dzīvnieks iezīmē savu teritoriju.

Vide[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dienā okapi ir ļoti aktīvi. Raksturīgi, ka tropiskajā lietusmežā izvēlas visbiezākās un vismežonīgākās krūmu audzes. Šādos biezos džungļos pārvietojas pa jau iestaigātām takām. Labprāt uzturas arī gaišākās vietās, vislabāk ūdens tuvumā, bet izvairās no purvainiem reģioniem. Okapi visatbilstošākās ir ēnainas vietas pamežā zem milzīgajiem kokiem, kur zaru daudzveidīgais pineklis veido biezokni.

Okapi starp pirkstiem ir smird dziedzeri, kas izdala īpašu vielu, ar kuru dzīvnieks iezīmē savu teritoriju vai vismaz atpūtas un guļas vietu. Cits iezīmēšanas paņēmiens ir urīna smidzināšana uz krūmiem. Tādēļ pastāv uzskats, ka okapi aizsargā savu teritoriju vai vismaz atpūtas un guļas vietu.

Tropu džungļos okapi var justies diezgan droši, vienīgais ienaidnieks ir leopards.

Visilgākais okapi mūžs nebrīvē — 33 gadi.

Barība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Okapi, gluži tāpat kā žirafe, ir tikai augēdājs. Šī dzīvnieka iemīļotākā barība ir koku un krūmu jaunie dzinumi un pumpuri. Garšo arī dažādas lapas, augļi, sēnes, kā arī dažas zāles un paparžu sugas. Okapi ir ļoti gara un spēcīga mēle, ar kuru dzīvnieks apņem zaru un notrauc tam lapas vai dzinumus. Tā kā dzīvnieka organismam vajadzīgas konkrētas minerālvielas, uzņem tās, laizot augsni zemes nelīdzenumos, kas atrodas zem ūdens. Okapi neprot nedz lēkt, nedz celties pakaļkājās, lai aizsniegtu augstākos zarus. Taču viņam ir kustīgs kakls un gara mēle, tāpēc aizsniedz vajadzīgo trīs metru augstumā.

Vairošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Okapi tēviņi un mātītes visbiežāk ir vienpatņi, tikai izņēmumu kārtā uz neilgu laiku apvienojas mazos baros. Pārošanās periodā satiekas uz īsu brīdi. Iespējams, ka abi partneri viens otru atrod ar ožas palīdzību. Mātīte, kas gatava pāroties, iezīmē savu teritoriju ar īpašu smaku, kas tēviņam ir nepārprotams signāls. Tad tēviņš seko savai izvēlētajai, staigā tās priekšā, pagriezis galvu uz aizmuguri, un izrāda savu skaisto balto kaklu. Mātīte sākumā neizrāda interesi par tēviņa uzvedību, beigās padodas. Pārošanas periods parasti ir maijā un jūnijā vai novembrī un decembrī, var būt arī visu gadu, tas ir piedzimt jebkurā gada laikā. Tomēr pārsvarā dzemdības ir lietus periodā, kad mātei, kas baro mazuļus, vēlāk arī mazuļiem netrūkst barības. Grūtniecība ilgst 14 — 15,5 mēnešiem. Kad tuvojas dzemdību laiks, mātīte paslēpjas dziļi mežā un norobežotā vietā dzemdē vienu mazuli. Mazais uz savām kājām nostājas pēc 6 — 12 stundām un sāk zīst mātes pienu. Tajā laikā tas vēl nelīdzinās saviem vecākiem. Salīdzinājumā ar pieauguša dzīvnieka proporcijām, galva ir mazāka, kakls īsāks, kājas resnākas un garākas. Mazulim ir arī melnas, sarainas krēpes, kas stiepjas no kakla līdz mugurai. Vēlāk tās pazūd. Kamēr mazais okapi nav apvēlies, slēpjas drošā vietā. Māte atrod mazuli pēc balss. No sākuma maujot sava veida svilpstošu skaņu, kamēr mazulis neatsaucas. Māte un mazulis ir ļoti saistīti viens pie otra. Pēc sešiem mēnešiem mazie okapi sāk pastāvīgi uzņemt barību, taču vēl apmēram pusgadu zīž arī mātes pienu. Patstāvīgi kļūst deviņu mēnešu vecumā.

Okapi un cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Okapi atklāja britu zinātnieks sers Harijs Džonstons, kas deviņpadsmitā gadsimta beigās bija gubernators Ugandā. Viņu pārsteidza, ka vietējie pigmeji nemaz nebaidījās no zirgiem, ko atveda jaunie ieceļotāji. Kad viņiem par to jautāja, iezemieši atbildēja, ka līdzīgus dzīvniekus ķerot džungļos, un kā pierādījumu atnesa okapi ādu. Londonas zinātnieku sabiedrība izpētīja ādu un jauno dzīvnieku nosauca par (Equus johnstoni) jeb Džonstona zirgu[3]. Tikai vēlāk nolēma, ka okapi nav ne kā kopīga ar zirgu un ka okapi nav pat tam radniecīgs. Visvairāk informācijas par okapi dzīvi iegūta, novērojot indivīdus zooloģiskajā dārzā. Dabiskajā vidē okapi dzīvo ļoti noslēgti, ir ļoti piesardzīgs un tramīgs dzīvnieks. Tā kā viņam ir lieliska dzirde, paslēpjas, ko līdz izdzird vismazāko aizdomīgāko skaņu. Turklāt okapi dzīvo mežonīgās vietās, tāpēc ir reti sastopams.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Okapia johnstoni (Okapi) (angliski). The IUCN Red List of Threatened Species. Atjaunināts: 2012-09-07.
  2. Čau-čau (Chow Chow)
  3. Dzīvnieku pasaulē,Izdevējs UAB IMP BALTIC, 103 karte, ISBN 9986-9333-7-4

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]