Toronto

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Toronto
KanadaToronto.png Toronto Coat of Arms.jpg
Iedzīvotāji (2006) 4 670 783
6 141 895 (aglom.)
Dibināta 1793.gadā
Province Ontārio
Mājaslapa www.toronto.ca

Toronto (angļu: Toronto) ir pilsēta Kanādas dienvidrietumos pie Ontārio ezera un ir Ontārio provinces galvaspilsēta.

Toronto ir piektā lielākā pilsētas Ziemeļamerikā aiz Mehiko, Ņujorkas, Losandželosas un Čikāgas.

Toronto ir viena no multikulturālākajām un multietniskākajām pilsēta pasaulē (pilsētā ir arī ievērojama latviešu kopiena). Tā ir Kanādas finanšu centrs un ekonomikas dzinējspēks, kā arī valsts kultūras, mākslas un veselības zinātnes centrs.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skats uz Toronto saulrietā

Toronto irokēzu valodā nozīmē "vieta, kur koki pie ūdens". Pirmie eiropieši, kuri apmetās uz dzīvi šajā vietā bija franči, kuri 1750. gadā šeit uzcēla fortu, tomēr 1759. gadā to pameta. XVIII gadsimta 80.-to gadu vidū apkārtnē ienāca pirmie masveida ieceļotāji, kuri bija angļu lojālisti, kuri nesamierinājās ar ASV neatkarību un pārcēlās uz Kanādu.

1793. gadā Augškanādas gubernators Džons Greivs Simko (John Graves Simcoe) pārcēla provinces galvaspilsētu uz mūsdienu Toronto, nosaucot jauno pilsētu par Jorku (York), tomēr vēl 1800. gadā pilsētas izmēri bija niecīgi.

1812. gada angļu-amerikāņu karā Toronto ieņēma ASV un nopostīja galvenās ēkas.

19. gadsimtā Toronto kļuva par vienu no galvenajiem imigrācijas centriem Kanādā.

1970. gados Toronto apsteidza Monreālu pēc iedzīvotāju skata un tagad ir lielākā pilsēta Kanādā.

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Toronto dzimuši:

Sports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Toronto ir 11 profesionāli sporta klubi, kuri piedalās visdažādākajos sporta veidos. Vistitulētākā no visām ir Kanādas amerikāņu futbola līgas komandas Toronto "Argounats", kura ir izcīnījusi 15 čempiones titulus, pēdējo no tiem 2004. gadā. Tālu neatpaliek Nacionālās hokeja līgas klubs Toronto "Maple Leafs", kas izcīnījid 13 čempiones titulus. Labi pazīstams ir arī Nacionālās basketbola asociācijas klubs Toronto "Raptors", kas gan savos neilgajos pastāvēšanas gados nevienu NBA čempiona titulu vēl nav izcīnījusi.