Čaks Jēgers

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Čaks Jēgers
Charles Yeager
Čaks Jēgers
Personīgā informācija
Dzimis 1923. gada 13. februārī (96 gadi)
Linkolna apgabals, Rietumvirdžīnija, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Pilsonība Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Vecāki Albert Hal Yeager, Susie Mae
Brāļi Rojs Jēgers
Hels Jēgers
Māsas Dorisa Anna
Pensija Lī
Dzīvesbiedre Glennis Dickhouse (mirusi 1990.)
Bērni 4

Čaks Jēgers (Charles Elwood "Chuck" Yeager, dzimis 1923. gada 13. februārī) ir ASV Gaisa spēku atvaļināts brigādes ģenerālis, izmēģinātājpilots. 1947. gadā 24 gadu vecumā viņš kļuva par pirmo cilvēku, kas, lidojot ar lidmašīnu Bell X-1, pārsniedza skaņas ātrumu.

Jēgers pievienojas ASV armijas Gaisa spēkiem (USAAF) 1941. gada 12. septembrī un kļuva par lidmašīnu mehāniķi Džordža Gaisa Spēku bāzē, Viktorvilā (Victorville), Kalifornijā. Pie iesaukšanas Jēgers nebija tiesīgs uzsākt mācīties lidoti, jo viņa vecums un izglītība to neļāva, bet pēc diviem mēnešiem ASV iestājās Otrajā pasaules karā, tas lika USAAF mainīt savus darbā pieņemšanas standartus. Ņemot vērā neparasti aso redzi (redzes asumu novērtēja 20/10), kas reiz ļāva viņam nošaut briedi no 600 jardu (550 m) attāluma, Jēgers parāda sevi kā pilots ar dabas dotu talantu, un tiek pieņemts lidojumu apmācībā.

Tas arī parādās tālākā dienesta gaitā. Par asu uzskata iznīcinātāja pilotu, kurš ir notriecis 5 ienaidnieka lidmašīnas, Jēgers to paveic vienā dienā.

Pēc kara viņš kļūst par lidotāju izmēģinātāju NACA (NASA priekšgājējā), kur viņam uztic vadīt eksperimentālo lidmašīnu Bell X-1.

Tās uzdevums bija pārsniegt skaņas ātrumu, kas līdz šim nebija izdevies, jo parastāki lidaparāti esot tuvu pie skaņas ātruma sāka kļūt grūti vadāmi vai pat avarēja. Jēgeram tas arī izdevās 1947. gada 14. oktobrī. Turklāt visai dramatiskos apstākļos. Divas dienas pirms paredzētā starta viņš, jājot ar zirgu krīt un salauž divas ribas. Saprotot, ka tādu neviens pie lidojuma viņu nelaidīs, viņš noslēpj šo faktu, ar bandāžu nostiprina krūšu kurvi un, pārvarot sāpes, dodas uz lidmašīnu, paslēpis piedurknē slotas gabalu, jo ar tādu traumu bez palīgrīkiem viņš nespētu aiztaisīt lidmašīnas durvis. Ar to viss nebeidzas, jo ātruma rekorda brīdī visa lidmašīna dreb, it kā brauktu pa grants ceļu. Tomēr viss izdodas, lidmašīna sasniedz Mach 1.07 un augstumu 13 700 m. Čārlzs Jēgers kļūst par varoni, vēl vairāk, kad atklājas, kādā stāvoklī viņš ir lidojis.

Kad Skots Krosfīlds kļūst par pirmo pilotu, kas pārsniedz Mach 2, drīz pēc tam Jēgers pārsniedz šo rekordu ar Mach 2,44.

Viņš ir arī pirmais ASV pilots, kas lidojis ar MiG-15, kad amerikāņu rokās nokļūst šī lidmašīna. Jēgera rekordlidojumu laiks turpinās visu dzīvi, lidojot ar dažāda tipa lidmašīnām. Uzdienējis līdz brigādes ģenerāļa pakāpei, viņš atvaļinās no armijas. Taču par viņa spējām liecina fakts, ka 2012. gada 14. oktobrī, svinot 65. gadadienu kopš izcilā lidojuma, viņš izdara to atkal, lidojot ar McDonnell Douglas F-15 Eagle Nellisa Gaisa Spēku bāzē — 89 gadu vecumā.