Šampūns

Vikipēdijas lapa
Šampūns ieputojās matos.
Šampūns ieputo matos.

Šampūns ir matu kopšanas līdzeklis, parasti viskoza šķidruma veidā, ko izmanto matu tīrīšanai. Retāk šampūns ir pieejams tāfelītes veidā, piemēram, ziepju gabaliņos. Šampūnu lieto, uzklājot to mitros matos, iemasējot līdzekli galvas ādā un pēc tam izskalojot. Daži lietotāji var sekot mazgāšanai ar šampūnu, izmantojot matu kondicionieri.

Tipisks šampūna lietošanas iemesls ir novērst nevēlamu sebuma uzkrāšanos matos, neizraisot tos tik daudz, lai padarītu matus nevaldāmus. Šampūns parasti tiek izgatavots, apvienojot virsmaktīvo vielu, visbiežāk nātrija laurilsulfātu vai nātrija laureta sulfātu, ar virsmaktīvo vielu, visbiežāk kokamidopropilbetainu ūdenī. Sulfāta sastāvdaļa darbojas kā virsmaktīvā viela, būtībā īpaši izturīgas ziepes, kas atvieglo eļļas un tauku aizturēšanu.

Speciālie šampūni tiek tirgoti cilvēkiem ar blaugznām, krāsotiem matiem, lipekļa vai kviešu alerģijām, [kāpēc?] Interese par bioloģiska produkta lietošanu, zīdaiņiem un maziem bērniem ("zīdaiņu šampūns" ir mazāk kairinošs). Ir arī šampūni, kas paredzēti dzīvniekiem, kas var saturēt insekticīdus vai citus medikamentus ādas slimību vai parazītu, piemēram, blusu, invāzijas ārstēšanai.