Žorža Pompidū centrs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Skats uz Pompidū centru

Žorža Pompidū centrs jeb vienkārši Pompidū centrs (franču: Centre Georges-Pompidou, Centre Pompidou) ir kultūras un mākslas centrs Parīzē.

Ēka[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Konkursā par ēkas projektu piedalījās vairāk kā 600 darbi. Uzvarētāja projekts bija novatorisks, jo visas komunikācijas bija paredzēts izvietot ārpus ēkas, respektīvi, uz tās sienām, lai atbrīvotu maksimāli daudz telpas ēkas iekšienē. Pompidū centra celtniecība norisinājās no 1971. līdz 1977. gadam. Centrs tika nosaukts pa godu franču valstsvīram Žoržam Pompidū, kurš bija Francijas prezidents no 1969. līdz 1974. gadam, kad viņš nomira. Kopš 1977. gada šo centru ir apmeklējuši vairāk kā 150 miljoni cilvēku.[1]

Žorža Pompidū centra ēka ir viens no 20. gadsimta racionālisma paraugiem arhitektūrā. Ēkas augstums ir 166 metri, bet platums 60 metri. Kopējas tilpums ir 300,000 m3. Ēkas celtniecībā tika izmantoti ap 15 000 tonnas tērauda. 11 000 kvadrātmetru no sienu kopējās platības aizņem stikls. Katram ēkas elementam ir sava krāsa, piemēram, ūdens caurules ir zaļas, ventilācijas caurules zilas, elektrības vadi dzelteni, lifti sarkani, bet armatūra balta.[1] Visas ēkas komunikācijas atrodas ēkas ārpusē. Tāpat ārpusē novietoti arī lifti un elevatori.

Muzejs un bibliotēka[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pompidū centrā atrodas Francija nacionālais modernās mākslas muzejs. Tas ir iekārtots centra piektajā un sestajā stāvā. Piektajā stāvā ir atrodami mūsdienu mākslas darbi, bet sestajā mākslas darbi, kas radīti laikā no 20. gadsimta sākuma līdz pat 60. gadiem. Pēdējā ir apskatāmi fovisma virziena pārstāvju darbi, piemēram, Anrī Matisa "Alžīriešu sieviete" un "Lielais sarkanais interjers", kubisma pārstāvja Pikaso "Ģitāras spēlētājs", Žorža Braka "Klusā daba ar vijoli", Robēra Delonē "Dzīvotprieks" un Sonjas Delonē "Elektriskās prizmas", kā arī citu modernās mākslas virzienu darbi.

Bez tam šeit atrodas arī plaša bibliotēka, kurā apkopoti vairāki simti tūkstoši franču un ārzemju autoru darbi dažādās zinātnes nozarēs. Tā atrodas trešajā un ceturtajā ēkas stāvā. Vēl šeit ir mājvietu radis dizaina centrs, kā arī Eiropas mūzikas pētniecības institūts. Pirmajā stāvā atrodas forums, kur ir atvēlētas telpas uzvedumiem, kino rādīšanai, kā arī bērnu nodarbībā. Pašā ēkas augšā ir iespējams apskatīt Parīzes panorāmu.

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]