Žorža Sanda

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Žorža Sanda
George Sand
Žoržas Sandas 1864. gada fotogrāfija
Žoržas Sandas 1864. gada fotogrāfija
Personīgā informācija
Dzimusi 1804. gada 1. jūlijā
Valsts karogs: Francija Parīze, Francija
Mirusi 1876. gada 8. jūnijā (71 gads)
Valsts karogs: Francija Nohant-Vic, Francija
Dzīvesbiedrs Kasimirs Didevāns
Bērni Mauriss Sands
Solangs Sands
Literārā darbība

Amandīne Aurora Lusila Dipēna[1] (franču: Amandine Aurore Lucile Dupin, baronese Didevana (Baronne Dudevant), vairāk pazīstama ar pseidonīmu Žorža Sanda (George Sand), 1804. gada 1. jūlijs — 1876. gada 8. jūnijs) bija pazīstama franču rakstniece, romantisma pārstāve.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Žorža Sanda dzimusi Parīzē 1804. gadā kā Aurora Dipēna. Pēc tēva nāves 1808. gadā viņa dzīvo pie tēva mātes Noānas pilī Francijas vidienē. Šeit viņa iepazīstas ar lauku dzīvi un ļaudīm. Šī apgabala vienkāršā, bet īstas lauku poēzijas pilno dabu viņa arī bieži apraksta savos darbos (īpaši romānā "Mazā Fadete")

No 1817. līdz 1820. gadam Aurora mācās klostera skolā. 1821. gadā mirst viņas vecāmāte. Aurora manto visus viņas īpašumus. Viņa, lai iegūtu lielāku brīvību, apprecas ar baronu Didevānu. 1831. gadā Amandīne šķiras no vīra. Aurora kopā ar savu meitu Solanžu dodas uz Parīzi. Tur viņa sāk strādāt literārisku darbu un pieņem pseidonīmu Žorža Sanda (George Sand).

Daiļrade[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Žoržas Sandas darbi saista ar sirsnību un bagātu jūtu pasauli. Viņas daiļrade ir romantiska un liriska. Viņas varoņi nāk no ikdienas, bet rakstnieces iztēlē tiek idealizēti. Žorža Sandas literāro darbību sadala 3 periodos:

  1. Romantisma un lirisma pilni kaislību romāni, kuros tiek aizstāvētas sieviešu tiesības ("Indiāna", "Valentīna");
  2. Revolucionāri romāni, kuri nostājas pret sava laikmeta nebūšanām jeb romantiski sociālie romāni ("Konsuela", "Grāfiene Fon Rūdolšate");
  3. Romāni, kuros pausts lauku idilles tēlojums ("Mazā Fadete").

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Iespējams nepareizi iztulkots vārds

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]