Žorža Sanda

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Žorža Sanda. 1864. gada fotogrāfija

Amandīne Aurora Lusila Dipēna[1] (franču: Amandine Aurore Lucile Dupin, baronese Didevana (Baronne Dudevant), vairāk pazīstama ar pseidonīmu Žorža Sanda (George Sand), 1804. 1. jūlijs — 1876. 8. jūnijs) bija pazīstama franču rakstniece, romantisma pārstāve.

Žorža Sanda dzimusi Parīzē 1804. gadā kā Aurora Dipēna. Pēc tēva nāves 1808. gadā viņa dzīvo pie tēva mātes Noānas pilī Francijas vidienē. Šeit viņa iepazīstas ar lauku dzīvi un ļaudīm. Šī apgabala vienkāršā, bet īstas lauku poēzijas pilno dabu viņa arī bieži apraksta savos darbos (īpaši romānā Mazā Fadete) No 1817. līdz 1820. gadam Aurora mācās klostera skolā. 1821.g mirst viņas vecāmāte. Aurora manto visus viņas īpašumus. Viņa, lai iegūtu lielāku brīvību, apprecas ar baronu Didevānu. Viņu laulība nav laimīga, tāpēc 1831. gadā viņa šķiras no vīra. Aurora kopā ar savu meitu Solanžu dodas uz Parīzi. Tur viņa sāk strādāt literārisku darbu un pieņem pseidonīmu Žoržs Sands (George Sand).

Daiļrade[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Žoržas Sandas darbi saista ar sirsnību un bagātu jūtu pasauli. Viņas daiļrade ir romantiska un liriska. Viņas varoņi nāk no ikdienas, bet rakstnieces iztēlē tiek idealizēti. Žorža Sandas literāro darbību sadala 3 periodos:

  • 1) Romantisma un lirisma pilni kaislību romāni, kuros tiek aizstāvētas sieviešu tiesības (“Indiāna”, ”Valentīna");
  • 2) Revolucionāri romāni, kuri nostājas pret sava laikmeta nebūšanām jeb romantiski sociālie romāni (”Konsuela”,“Grāfiene Fon Rūdolšate”);
  • 3) Romāni, kuros pausts lauku idilles tēlojums (“Mazā Fadete”)

Atsauces un piezīmes:[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Iespējams nepareizi iztulkots vārds