Alseanu valodas

Vikipēdijas lapa
Alseanu valodas
Ģeogrāfiskā
izplatība
ASV, Oregona
Ģenētiskā
klasifikācija
Oregonas piekrastes penutianu valodas
  • Alseanu valodas
Atzari
Alseanu valodas
Alseanu apdzīvotā teritorija pirms eiropiešu kolonizācijas.

Alseanu[nepieciešama atsauce] jeb alseju (arī jakonanu) valodas ir mirusi valodu saime, kurā runāja Ziemeļamerikas indiāņi. Saimei pieder divas radniecīgas valodas, kuras dažkārt uzskata arī par dialektiem.

Valodas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Alseju (angl. Alséya, Alsea)
  2. Jakuinu (angl. Yaquina, Yakwina, Yakona)

Nosaukums "Alsea" ir atvasināts no vārdiem, kādos cilti dēvēja viņu kaimiņi - tilamuku vārda alsí un kusu vārda alsíˑya.[1] Pēdējās ziņas par pēdējo šīs valodas pratēju ir 1942. gadā.

Nosaukums "Yaquina" atvasināts no alseju vārda yuqúˑna, kādā tie dēvēja Jakuinas līci un Jakuinas upi. Pēdējās ziņas par valodu ir 1884. gadā.

Iespējams, alseanu valodām ir attāla radniecība ar siuslavu, kusanu un vintuanu valodām. Taču lingvistiskie pētījumi pagaidām nav pilnībā noskaidrojuši, vai līdztekus ar šīm valodām arī alseanu saime būtu iekļaujama hipotētiskajā penutianu virssaimē.

Abu cilšu pārstāvji sajaukušies ar kaimiņu ciltīm un veido daļu no Siletzas Cilšu Konfederācijas.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Campbell, Lyle. (1997). American Indian languages: The historical linguistics of Native America. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-509427-1.
  • Mithun, Marianne. (1999). The languages of Native North America. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-23228-7 (hbk); ISBN 0-521-29875-X.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. William Bright. Native American placenames of the United States. University of Oklahoma Press, 2004. 34. lpp. ISBN 978-0-8061-3598-4. Skatīts: 2011. gada 11. aprīlis.[novecojusi saite]