Amazones līdzenums

Vikipēdijas lapa
Amazones līdzenums
Amazones līdzenums
Amazone un Amazones līdzenums pie Puertonarinjo Kolumbijā
Kontinents Dienvidamerika
Valstis Karogs: Brazīlija Brazīlija, Karogs: Kolumbija Kolumbija, Karogs: Ekvadora Ekvadora, Karogs: Peru Peru, Karogs: Bolīvija Bolīvija
Garums ap 3000 km
Platums 350—1600 km
Platība >5 000 000 km2
Koordinātas 3°S 62°W / 3°S 62°W / -3; -62Koordinātas: 3°S 62°W / 3°S 62°W / -3; -62
Amazones līdzenums (Dienvidamerika)
Amazones līdzenums
Amazones līdzenums
Amazones līdzenums Vikikrātuvē

Amazones līdzenums jeb Amazones zemiene[1] (portugāļu: bacia do rio Amazonas, spāņu: cuenca del Amazonas) ir līdzenums Dienvidamerikas ziemeļu daļā, pasaules lielākais līdzenums. Izvietojies Amazones upes baseinā Brazīlijas, Kolumbijas, Ekvadoras, Peru un Bolīvijas teritorijā. Šeit valda karsts (vidējā mēneša temperatūra 24—28 °C) un mitrs (1500—3000 mm nokrišņu gadā) klimats un izvietojušies planētas plašākie mitrie lietus mežiAmazones lietus mežs.

Stiepjas apmēram 3000 km garumā no Andiem rietumos līdz Atlantijas okeānam austrumos; no ziemeļiem to norobežo Gvajānas plakankalne, no dienvidiem — Brazīlijas plakankalne. Izvietojusies Dienvidamerikas platformas sineklīzē un veidota no paleozoja jūras un mezozoja kontinentālajiem nogulumiežiem.

Teritorija ir reti apdzīvota, apdzīvotās vietas izvietojušās galvenokārt gar Amazoni un tās pietekām, kas ir faktiski vienīgās transporta artērijas reģionā. Lielākā pilsēta ir Manausa.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Amazones zemiene». Ģeogrāfijas vārdnīca Pasaules zemes un tautas. Rīga : Galvenā enciklopēdiju redakcija. 1978. 35. lpp.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]