Pāriet uz saturu

Audio filtrs

Vikipēdijas lapa
Digitālā domēna parametriskā izlīdzināšana.

Audio filtrs ir no frekvences atkarīga ķēde, kas darbojas audio frekvenču diapazonā, 0 Hz līdz 20 kHz. Audio filtri var pastiprināt, izlaist vai vājināt (izgriezt) vairākus frekvenču diapazonus. Pastāv vairāki filtru veidi audio signāla apstrādei, tostarp hi-fi stereo sistēmām, sintezatoriem, efektu blokiem, skaņas pastiprināšanas sistēmām, instrumentu pastiprinātājiem un virtuālās realitātes sistēmām.

Zemā caurlaide
Zemfrekvences filtri šķērso frekvences, kas ir zemākas par to robežfrekvencēm, un pakāpeniski vājina frekvences, kas pārsniedz robežfrekvences. [1] Zemfrekvences filtri tiek izmantoti audio krosoveros, lai noņemtu augstfrekvences saturu no signāliem, kas tiek nosūtīti uz zemfrekvences skaļruņu sistēmu.
Augstā caurlaide
Augstfrekvences filtrs dara pretējo, izlaižot augstas frekvences virs robežfrekvences un pakāpeniski vājinot frekvences, kas ir zem robežfrekvences. [2] Augstas caurlaidības filtru var izmantot audio krosoverā, lai noņemtu zemfrekvences saturu no signāla, kas tiek nosūtīts uz augstfrekvences skaļruņiem .
Joslas caurlaide
Joslas caurlaides filtrs pārraida frekvences starp divām robežfrekvencēm, vienlaikus vājinot tās, kas atrodas ārpus diapazona. [2] Joslas noraidīšanas filtrs vājina frekvences starp divām robežfrekvencēm, vienlaikus izlaižot tās, kas atrodas ārpus “noraidīšanas” diapazona.
Viscaurlaide
Viscaurlaides filtrs izlaiž visas frekvences, bet ietekmē jebkuras sinusoidālās sastāvdaļas fāzi atbilstoši tās frekvencei.

Vairākos gadījumos, piemēram, grafisko izlīdzinātāju vai kompaktdisku atskaņotāju dizainā, filtri ir izstrādāti saskaņā ar objektīvu kritēriju kopumu, piemēram, caurlaides joslu, caurlaides joslas vājināšanu, apturēšanas joslu un apturēšanas joslas vājināšanu, kur caurlaides joslas ir frekvenču diapazoni, kuriem audio signāls ir vājināts mazāk par noteiktajiem griestiem, un apturēšanas joslas ir frekvenču diapazoni, kuriem audio ir jāsamazina par noteiktu minimumu. Sarežģītākos gadījumos audio filtrs var nodrošināt atgriezeniskās saites cilpu, kas līdzās vājināšanai ievieš rezonansi. Audio filtrus var arī izstrādāt, lai nodrošinātu pastiprinājumu, kā arī vājināšanu. Citos pielietojumos, piemēram, signāla apstrādei muzikas instrumentiem, sintezatoriem vai skaņas efektiem, filtra estētika ir jāvērtē subjektīvi.

Audio filtrus var ieviest analogajās shēmās kā analogos filtrus vai digitālā signāla apstrādes kodā vai datora programmatūrā kā digitālos filtrus.

Pašoscilācija rodas, ja filtra robežfrekvences rezonanse vai Kvalitātes faktors Q ir uzstādīts tik augstu, ka iekšējā atgriezeniskā saite izraisa filtra ķēdes kļūšanu par sinusa viļņa oscilatoru.

  1. Julius Orion Smith. Introduction to Digital Filters: With Audio Applications. United States of America : W3K, 2008. 3. lpp. ISBN 9780974560717.
  2. 2,0 2,1 Joshua D. Reiss, Andrew McPherson. Audio Effects:Theory, Implementation and Application. Taylor & Francis, 2015. 59. lpp. ISBN 9781466560284.

Veidne:Music production